Skip to Content

Carl R. Rogers – Stávame sa partnermi (informácie o knihe)

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Matúš Ritomský

Carl Ransom Rogers (* 8. január 1902,  † 4. február 1987) je rešpektovaný americký psychológ, predstaviteľ humanistickej psychológie, zakladateľ takzvanej nedirektívnej psychoterapie. Jeho kniha Stávame sa Partnermi bola prvý krát publikovaná v roku 1972, no aj dnes poskytuje veľmi svieži a netradičný pohľad na partnerské spolužitie.

V úvode knihy Rogers vysvetľuje svoj zámer ponúknuť mladým ľuďom niečo užitočné, niečo čo by im mohlo pomôcť v ich pionierskom snažení vytvárať a budovať nové formy manželstiev a alternatívnych spôsobov partnerského spolužitia. Vedený týmto zámerom sa rozhodol ukázať manželstvo znútra, obnažiť všetky boje, žiarlivosť, zmätok a zúfalstvo, ale aj nádej, odhodlanie a vieru, ktoré sprevádzajú partnerské spolužitie.

V prvej časti knihy autor v stručnosti vyrozpráva príbeh vlastného manželstva so svojou ženou Helen, ktoré vníma ako šťastné a láskyplné, aj keď sa tiež nevyhlo prekonávaniu problémov a ťažších období. V pasáži, kde spomína priaznivé faktory, ktoré mali vplyv na jeho manželské šťastie vyzdvihuje dôležitosť spoločného rastu: „Domnievam sa, že najzávažnejšie konštatovanie, ktoré by som mohol o našom manželstve vysloviť – a nedokážem ho adekvátne objasniť – je, že obaja sme boli vždy ochotní a dychtiví po tom, aby ten druhý rástol. Rástli sme ako individuality a v danom procese sme rástli spolu.


Väčšiu časť  knihy tvoria záznamy rozhovorov s rôznymi partnerskými dvojicami  Súčasťou sú aj výpovede ľudí, ktorí prechádzajú alebo prešli mimomanželskými vzťahmi, resp. vzťahmi s viacerými partnermi. Rogers približuje tieto zážitky a skúsenosti bez snahy o ich idealizovanie alebo naopak odsudzovanie. Jeho cieľom je nezaujato hľadať funkčné spôsoby, ktoré pomáhajú vytváraniu stabilného, úprimného a pravdivého vzťahu.

Samostatná kapitola je venovaná sociálnym experimentom, manželstvám a partnerstvám v komúnach a alternatívne žijúcich komunitách. Hlavný priestor je opäť venovaný rozhovorom s ľuďmi, ktorí popisujú svoje vlastné životné skúsenosti.

Vo svojich komentároch, ktorými autor dopĺňa jednotlivé príbehy konkrétnych ľudí, sa snaží Rogers prísť na to, čo v manželstve, či partnerstve funguje a naopak, čo vytvára prekážky.

Osobný rast oboch partnerov považuje Rogers za kľúčový, jeho súčasťou by malo byť podľa autora objavovanie svojho Ja, akceptovanie svojho Ja a taktiež odhadzovanie masiek, teda inými slovami fasád, ozbrojených obrán a pretvárok. Takýto individuálny rast považuje Rogers za prínos pre oboch partnerov.

Na viacerých miestach v knihe Rogers popisuje šťastné a zmysluplné manželstvo, nie ako strnulú inštitúciu, ale skôr ako dynamický proces. Tento rozdiel najlepšie približuje na príklade dvoch párov, pričom jeden z párov svoje vlastné manželstvo vníma ako krabicu, bezpečnú ale obmedzujúcu, zatiaľ čo druhý pár vníma svoje manželstvo ako tečúcu rieku, miestami nepredvídateľnú, riskantnú, ale zároveň prinášajúcu pocit slobody, vývoja a rastu. (túto časť knihy sme a rozhodli uverejniť samostatne ako článok s názvom Dve poňatia manželstva).



Uvedomenie si dôležitosti procesu spoločného rastu by v ideálnom prípade podľa Rogersa malo byť obsiahnuté aj v záväzku, s ktorým partneri vstupujú do manželstva. Manželský sľub, ktorý ho najlepšie vystihuje sformuloval Rogers takto: „Zaväzujeme sa spoločnej práci na menlivom procese nášho súčasného vzťahu, pretože tento vzťah momentálne obohacuje našu lásku a náš život a želáme si, aby rástol.“

Z hľadiska problematiky otvorených vzťahov je na knihe cenná predovšetkým odvaha s akou autor pristupuje k slobode experimentovať v partnerstvách. Experiment je podľa autora potrebný pre akýkoľvek ľudský pokrok, bez ohľadu na to, koľko tradícii zvrhne. Rogers okrem iného na túto tému píše:

„Manželstvo a atomická rodina, predstavujú rúcajúcu sa inštitúciu, rúcajúci sa spôsob života. Potrebujeme laboratória, experimenty, pokusy vyhnúť sa chybám z minulosti a prieskum nových prístupov.

Som presvedčený, že v tejto knihe máme možnosť vidieť, aké obrovské laboratórium zaoberajúce sa iba týmito problémami predstavujú naši mladí ľudia. Skúšajú sa nezvestované a neospievané prieskumy, experimenty, nové druhy vzťahov, nové typy partnerstiev, ľudia sa učia z minulých chýb a profitujú z úspechov. Vymýšľajú alternatívy, nové budúcnosti pre tie z našich inštitúcií, ktoré sa najviac rúcajú, manželstvo a atomická rodina. Sú však mladí ľudia rešpektovaní za to, že experimentujú s novými hodnotami a novými štruktúrami ?

Každý vie, že opak je pravdou. Sme v tejto oblasti natoľko vystrašení zmenou, že nepriateľa vidíme pod každou posteľou – nie, v každej posteli by bolo presnejšie. Dokážeme len poukázať na jeho chyby, ale sme príliš vyľakaní, aby sme sa pozreli na jeho úspechy. Sme – v tejto oblasti – späť v stredoveku, kedy bol vedec – napríklad Galileo – súdený, uznaný vinným za objavy a prinútený odvolať. Ešte stále sa držíme tejto tradície a náboženských sankcií, morálne kódexy z minulosti nemožno porušiť a beda tomu človeku, ktorého hodnoty, objavy a spôsob života tieto sankcie porušuje.

Je najvyšší čas, aby sme si uvedomili a rešpektovali skutočnosť, že tiché revolučné a evolučné experimenty sú priaznivými a nie nepriaznivými stránkami nášho kultúrneho života. Dokážeme akceptovať fakt, že aj tu sa hra volá zmena a že v oblasti partnerstiev a rodinného života zúfalo potrebujeme práve takú revolúciu, aká sa odohrala v priemysle, poľnohospodárstve, lietaní, kozme a všetkých aspektoch života ? Dokážeme rešpektovať našich bádateľov ? Toto je otázka, ktorej čelíme.“

 
Tieto slová napísal  Carl R.Rogers pred viac ako 35 rokmi, ale dodnes nestratili nič zo svojej aktuálnosti. Kniha Stávame sa partnermi poskytuje množstvo užitočných rád, informácií, skúseností a inšpirácie pre všetkých, ktorí majú odvahu a chuť objavovať nové, neprebádané  územia v oblasti partnerských vzťahov. Žiaľ kniha nie je aktuálne na našom knižnom trhu dostupná, ale je možné vypožičať si ju v niektorých lepších knižniciach (napríklad Univerzitná knižnica v Bratislave), prípadne zakúpiť jej anglickú verziu.

Informácie o vydaní:

• slovenská verzia: Carl R.Rogers – Stávame sa partnermi (Manželstvo a jeho alternatívy),  vydavateľstvo Persona 2001

• anglická verzia: Carl R. Rogers, Becoming Partners (Marriage And Its Alternatives), Delta 1973

 

Matúš Ritomský

potrebujem surne zohnat

potrebujem surne zohnat slovensku verziu tejto knihy. neviete mi poradit kde hladat? dakujem pekne.

Ahoj, vite nekdo, kde bych

Ahoj, vite nekdo, kde bych mohla sehnat tuhle knihu? Brouzdala jsem po netu a nikde neni :( fnuk
Dekuju moc za jakekoli info :)

Ahoj, na ceskom ani

Ahoj, na ceskom ani slovenskom trhu uz ju pravdepodobne nenajdes. Ja som zohnala anglicku verziu cez ludi z PCA institutu... Perfektna kniha, vrelo odporucam...

Potrebujeme revoluciu,ako v

Potrebujeme revoluciu,ako v priemysle co zdevastovala nase prostredie,potrebujeme revoluciu ako v polnohospodarstve co nas odtrhla od Zeme,potrebujeme revoluciu ako v lietani,vdaka ktorej uz nevieme co je hore a co dolu...Potrebujeme Revoluciu vo vztahoch,aby sme zavrsili dielo rozvratu a totalneho zotrocenia cloveka.Viva La REVOLUTION!!!

skutočné spoločenstvo - presah vzťahov

„Je to ako zamilovať sa. Po tom, ako sa stanú skutočným spoločenstvom, sa ľudia so všetkou ozajstnosťou do seba zamilovávajú en masse. Necítia sa len, ako by sa dotýkali a objímali navzájom, cítia sa, akoby objímali všetkých naraz. V najvypätejších okamihoch je úroveň energie naprirodzená. Je to extatické."

Scott M. Peck pred 21 rokmi, The Different Drum, The Creation of True Community - the First Step to World Peace