Skip to Content

Pohlavné choroby - prehľad a prevencia

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Prehľad najbežnejších pohlavných ochorení a spôsoby prevencie:

HIV/AIDS

HIV je skratka pochádzajúca z anglického „human immunodeficiency virus“, teda vírus spôsobujúci zlyhanie ľudskej imunity. Tento vírus spôsobuje AIDS. HIV útočí na imunitný systém a obranné mechanizmy, ktoré chránia ľudské telo pred chorobami. Ak vírus HIV oslabí ľudský imunitný systém na určitú úroveň, hovoríme o prepuknutí AIDS.

Symptómy HIV/AIDS

Jediný spôsob ako spoľahlivo zistiť či ste infikovaný HIV je abslovovať pravidelné testy. Infikovaný človek sa môže cítiť zdravý a vyzerať v poriadku, ale môže byť infikovaný a môže infekciu prenášať ďalej. Niekedy trvá roky kým sa prejavia prvé symptómy.

Ako môžete dostať HIV

HIV žije v krvi, v semene alebo vo vaginálnych tekutinách infikovanej osoby. HIV sa prenáša dvoma hlavnými cestami: 1) Análnym, vaginálnym alebo orálnym sexom s infikovanou osobou, 2) Spoločným používaním ihiel a injekčných striekačiek s infikovanou osobou.(Dieťa sa môže od matky nakaziť ešte počas tehotenstva, nákaze je možná tiež pri krvnej transfúzii, aj keď dnes už ide o zriedkavý jav).

Prevencia HIV

Vždy používajte latexové kondómy pre vaginálny, análny alebo orálny sex. Absolvujte lekárske vyšetrenia a informujte o tom svojich partnerov. Ak zistíte, že ste infikovaní, informujte všetkých súčasných aj minulých partnerov.

Liečba HIV

V súčasnosti neexistuje liečba HIV. Existujú však lieky, ktoré predlžujú život a posilňujú zdravie HIV pozitívnym ľuďom.

Ďalšie informácie – o chorobe AIDS, životných príbehoch HIV pozitívnych, prevencii a možnostiach liečby sa dozviete na stránke http://www.hivaids.sk/

Genitálny herpes

Vírusová infekcia pohlavného orgánu (opar) spôsobená vírom Herpes simplex.. Existujú dva druhy: Typ 1 (oralny herpes, pľuzgieriky na perách), Typ 2 (genitálny herpes).

Symptómy Genitálneho herpesu

Pľuzgieriky na alebo v blízkosti genitálií, alebo konečníku. Doba ich výskytu sa môže líšiť, zvyčajne sú to dva až štyri týždne. Pokiaľ sa vírus už usídli v tele, je časté jeho opätovné prepuknutie pri imunitnom oslabení organizmu. Niektorí ľudia môžu pociťovať príznaky podobné ako pri prechladnutí, vrátane teploty a nevoľnosti. 

Ako môžete dostať Genitálny herpes 

Ochorenie sa prenáša prevažne sexuálnym kontaktom s postihnutým miestom, zväčša počas vaginálneho alebo análneho sexu. Typ 1 môže byť prenesený na genitálie počas orálneho sexu.

Prevencia

Používajte latexové kondómy pre vaginálny, análny a orálny sex. Dajte sa vyšetriť a ak ste infikovaní, informujte o tom svojich sexuálnych partnerov. Zdržte sa sexu počas prepuknutia choroby a jej príznakov.

Liečba

Genitálny herpes môže viesť k smrteľnej infekcii plodu počas tehotenstva. Obzvlášť pre ženy je dôležité zabrániť nakazeniu infekciou počas tehotenstva.

Genitálny herpes sa nedá liečiť, ostáva v tele na celý život. Existujú antivirálne lieky, ktoré znižujú intenzitu infekcie a počet opakovaných prepuknutí. 

 

 

Ľudský papillomavirus

Ľudský papillomavirus je vírusová bradavica spôsobená ľudským papillomavírusom (HPV), ktorý má dnes viac ako 70 subtypov. Vírusové infekcie spôsobujú rôzne poškodenia na koži a slizniciach v oblasti genitálií, konečníka a v oblasti ústnej dutiny. ženy. 

HPV je najrozšírenejšou sexuálne prenosnou chorobou. Približne  polovica sexuálne aktívnych mužov a žien sa v priebehu svojho života infikuje HPV.

Symptómy ľudského papillomavirusu

Väčšina ľudí nemá žiadne symptómy alebo zdravotné problémy. Niektoré druhy tohoto vírusu spôsobujú výrastky či bradavičky v oblasti genitálií. Niektoré druhy môžu tiež spôsobiť rakovinu maternicového hrdla a konečníka, prípadne iné zriedkavé formy rakoviny.  Typ, ktorý spôsobuje genitálne výrastky, nie je rovnaký, ako typ, ktorý spôsobuje rakovinu.

Ako môžete dostať ľudský papillomavirus

Prenáša sa hlavne sexuálnym stykom, kožným kontaktom s bradavičkami (tie však nemusia byť viditeľné), od infikovanej matky sa môže preniesť na plod. 

Prevencia

Nová vakcína môže ochrániť ženy pred štyrmi typmi HPV, ktoré spôsobujú najviac rakovín maternice. Býva aplikovaná v troch dávkach, ktoré by mali byť podané pred započatím sexuálnej aktivity dievčat. Vačšina ľudí, ktorí majú HPV o tom nevedia. Jediný istý spôsob ako sa chrániť pred HPV, je zriecť sa sexuálnej aktivity, použitie kondómov môže zredukovať riziko infekcie, vírus sa však môže nachádzať i na častiach tela, ktoré kondómom chránené nie sú.

Liečba

Papillomavírus sa liečiť nedá, vzniknuté výrastky sa odstránia miestnou liečbou cytotoxickými preparátmi, chirurgicky, laserom, imunoterapiou. Ženy ohrozené typmi vírusu, ktoré by mohli viesť k rakovine, musia byť pravidelne sledované gynekológom. Výrastky majú tendenciu sa znova objavovať, hlavne pri oslabenej imunite. V tomto prípade je nutné sa zamerať na celkové posilnenie imunity – v niektorých prípadoch môže stačit užívanie prostriedkov s protivírusovou aktivitou.

 

Trichomoniáza – Trichomoniasis

Pôvodcom tejto pohlavne prenosnej choroby je bičíkovec Trichomonas vaginalis. Trichomoniáda postihuje v prevažnej väčšine pohlavné ústroje, niekedy však môže osídliť aj uretru (močovú trubicu), konečník, alebo cez pošvu prejsť na krček maternice až do dutiny maternice. Trichomoniáza patrí medzi známe pohlavne prenosné ochorenie. Výskyt trichomoniády je v dnešnej dobe pomerne častý. Trpia ním však predovšetkým mladí ľudia v reprodukčnom veku ( 16. – 35. rok života).

Symptómy Trichomoniázy

Trichomoniáza ostáva veľmi dlho neodhalená, pretože vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky, a to hlavne u mužov. Ak sa však nejaké príznaky objavia sú to pálenie pri močení (u mužov), spenený výtok z pošvy (u ženy) s typickým odorom (zápachom), môže byť žlto – zelenej farby. Svrbenie v okolí pohlavných ústrojov, často aj pri močení a bolesť.

Ako môžete dostať trichomoniázu

Infekcia sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom s nakazenou osobou. Parazit s amôže preniesť stykom medzi penismo a vagínov, alebo stykom vula – vulva. Ženy môžu takto dostať chorobu od muža alebo ženy, muži však obyčajne iba kontaktom so ženou. Nákaza pri análnom styku je skoro nemožná, pretože pôvodca trichomoniády sa v čreve nemôže rozmnožovať. Veľmi zriedkavo sa stáva, že sa človek môže nakaziť na toaletách, použitím rovnakého uteráka, alebo pri návštevách v saune. 

Prevencia

Kondómy pomáhajú v prevencii Trichomoniázy. Ak máte niektoré s uvedených symptómov, zdržte sa sexuálneho kontaktu  a nechajte sa vyšetriť. 

Liečba

Najčastejším spôsobom liečby trichomoniázy ja podanie antibiotík perorálne (cez ústa). Ak je žena tehotná, tak je možné okrem prvého trimestru podať antibiotiká ale vaginálnou cestou. Keďže trichomoniáza je sexuálne prenosná choroba, tak sa musia liečiť obaja (poprípade viacerí) partneri súčasne. Pokyny lekára je nutné dodržať, lebo sa môže choroba opätovne vrátiť. Liečba obyčajne trvá 7 až 10 dní a vhodné je sa po dobu liečby vyhnúť pohlavnému styku, ktorý by priebeh liečby mohol narušiť a predĺžiť.

Prítomnosť trichomoniády zvyšuje riziko nákazy inými sexuálne prenosnými chorobami akými nepochybne sú AIDS a infekcia HIV, alebo mykotická kolpitída (zápal). Tehotná žena, u ktorej sa trichomoniáda nelieči, obyčajne porodí skôr ako by plánovane mala a dieťa má nízku pôrodnú hmotnosť.

 

Chlamýdiová infekcia

Chlamýdiová infekcia je jedným z najznámejších sexuálne prenosných ochorení, ktoré môže u žien viesť k vážnym reprodukčným problémom. Pôvodcom chlamýdiovej infekcie je baktéria Chlamydia Trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie v oblasti uro – genitálneho systému.

Symptómy Trichomoniázy

Chlamýdiová infekcia ako jedna z najčastejších pohlavne prenosných ochorení súčasnosti nemá výrazné príznaky, ktorými by na seba upozornila. Práve táto skutočnosť spôsobuje, že chlamýdiová infekcia ostáva často neliečená a spôsobuje napríklad poruchy plodnosti.

U mužov sa chlamýdiová infekcia prejaví najčastejšie pocitom pálenia, rezania a bolesti pri močení. Muži často opisujú bolesti semenníkov a prostaty, nemožnosť sa úplne vymočiť. Môže sa objaviť aj číry výtok z penisu. Chlamýdiová infekcia môže spustiť tvorbu protilátok proti spermiám, čo neskôr ovplyvňuje tvorbu spermií, ich množstvo a kvalitu a nakoniec vedie až k neplodnosti mu­ža.

U žien prítomnosť baktérie chlamydie trachomatis spôsobuje hlienovitý výtok z pošvy a tiež podmieňuje časté zápaly v malej panve. Objaviť sa môžu problémy pri močení, a to pálenie a svrbenie. Infikované ženy sa sťažujú a časté krvácanie aj mimo periódy, bolesť pri pohlavnom styku a zníženie sexuálnej túžby, sú tiež častými príznakmi chlamýdiovej infekcie.

Ako môžete dostať chlamydie

Sexuálnym styko, stykom genitálií alebo kontaktom medzi genitáliami a análnou oblasťou.Táto baktéria nie je schopná prežiť bez bunky hostiteľa, takže nákaza na verejných toaletách je takmer nemožná. Sú však známe prípady, kedy pacienti a infikovaní chlamýdiou trachomatis kategoricky odmietajú pohlavný styk, takže sa pripúšťa možnosť nákazy prostredníctvom použitia uteráka, vreckovky alebo spodnej bielizne bezprostredne po použití infikovanou osobou.

Chlamýdiová infekcia je veľmi infekčná sexuálne prenosná choroba. Tehotná žena, ktorá má chlamýdiovú infekciu, môže počas pôrodu infikovať svoje dieťa. U novorodenca môže chlamýdia spôsobiť veľmi vážny zápal pľúc, ktorý môže viesť k dlhodobým respiračným problémom. Okrem toho je chlamýdia častou príčinou očných infekcií u novorodencov.

Prevencia

Sex s kondómom pomáha v prevencii proti chlamýdiovej infekcii.

Liečba

Chlamýdiová infekcia sa obyčajne lieči podávaním orálnych antibiotík. Pri akútnych stavoch, alebo ak infekcia napadla aj vajcovody sa odporúča hospitalizácia a podávanie antibiotík intravenózne, teda do žily. Ak existuje pravdepodobnosť, že žena je tehotná a nakazila sa chlamýdiami, treba na to upozorniť lekára. Liečiť sa musia súčasne všetci partneri, ktorí mali nechránení pohlavný styk a počas liečby je vhodné vyhnúť sa úplne pohlavnému styku.


Kvapavka/Gonorea

Kvapavka je najčastejšou pohlavnou chorobou na celom svete. Je vyvolávaná baktériami.

Symptómy Kvapavky

Vzhľadom na symptómy sa musí rozlišovať medzi oboma pohlaviami. Rovnako je možné rozdelenie na akútne a chronické infekcie, chronické infekcie sa však objavujú prevažne u žien.

Kvapavka u muža

Už 1 až 3 dni po nakazení dochádza k sčervenaniu a opuchnutiu ústia močovej rúry spojeným s pálením pri močení a spočiatku aj s vodnatým, neskôr s hlienovohnisovým výtokom. Ak sa infekcia nelieči, môže sa rozšíriť ďalej. Po 2 – 3 týždňoch pacient potom pozoruje tupé bolesti na hrádzi a aj v oblasti močového mechúra, čo je znakom účasti prostaty. Ak zápal prejde na nadsemenník, dôjde k sčervenaniu, opuchnutiu a aj k bolestivosti pri stlačení nadsemenníka resp. semenníka za všeobecného chorobného pocitu a horúčky. Existuje nebezpečenstvo neskoršej neplodnosti.

Kavapavka u ženy

U ženy prebieha gonorea často značne miernejšie než u muža, a preto sa často vôbec nespozoruje a teda sa ani nelieči. Následkom toho je potom chronická gonorea. Keď sa vyskytnú ťažkosti, sú to väčšinou bolesti pri močení a časté nutkanie na močenie, čo je znakom zápalu močovej rúry a močového mechúra a aj vodnatý výtok v dôsledku zápalu krčka maternice. Počas menštruácie existuje nebezpečenstvo presiahnutia infekcie na maternicu, vajíčkovody a vaječníky, čo môže viesť k trvalej sterilite.

Infekcia môže prejsť aj na sliznicu rekta, čiže konečníka, a aj na Bartholiniho žľazy s nebezpečenstvom tvorby abscesov.

U obidvoch pohlaví existuje možnosť šírenia pôvodcov krvou, ktorá je však veľmi zriedkavá. Následkami toho môžu byť:

  • zápal kĺbov s napadnutím šľachovej pošvy
  • zápal spojovky a dúhovky oka
  • zápaly endokardu a perikardu
  • zápal kože s tvorbou bolestivých pustúl.

Gonoblenorea

Pod gonoblenoreou rozumieme zápal očných spojoviek u novorodencov následkom infekcie dieťaťa pri jeho chorej matke počas pôrodu. Inkubačná doba činí 2 – 4 dni. Následkom zápalu očných spojoviek môže dochádzať k tvorbe vredov a k ich presiahnutiu na rohovku s nebezpečenstvom oslepnutia.

Prevencia

Účinné predchádzanie ochoreniu pozostáva z používania prezervatívov a ďalších ochranných pomôcok.

Liečba

Kvapavka sa lieči antibiotikami. Na účinnú terapiu by sa kvôli narastajúcim rezistenciám pôvodcov na rôzne antibiotiká mali vždy robiť aj testy na citlivosť.

Najvážnejšia komplikácia, trvalá sterilita, čiže neplodnosť, vzniká pri chronickej gonoree a síce u obidvoch pohlaví.

U novorodencov môže dôjsť k oslepnutiu dieťaťa.

 

Syfilis

Syfilis je choroba spôsobená baktériou, ktorá preniká do ľudského tela cez sliznicu alebo poranenia na koži. Bol považovaný za chorobu minulosti, ale bohužiaľ čísla nakazených v posledných rokoch stúpajú.

Symptómy Sifilisu

Primárne štádium syfilisu

V primárnom štádiu syfilisu vzniká na mieste vniknutia pôvodcu syfilisu nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka, často označovaná ako tvrdý vred – ulcus durum. Miestom vniknutia infekcie najčastejšie býva penis, pysky ohanbia, vagína, okolie pohlavných orgánov, ústa alebo konečník. Do týždňa sa objavuje zdurenie priľahlých lymfatických uzlín. Tomuto zdureniu sa zvykne hovoriť aj „ BUBO“. Inkubačná doba pre prvé štádium syfilisu je obvykle trojtýždňová. Ak sa však primárny afekt, teda tvrdý vred objaví na menej dostupných miestach, tak syfilis dlho ostáva nepoznaný, a tým pádom neliečený.

Sekundárne štádium syfilisu

Príznaky sekundárneho štádia sa začínajú u postihnutého so syfilisom objavovať obvykle po uplynutí 9. týždňov. Toto druhé štádium je veľmi rôznorodé, nie všetky zo spomínaných príznakov sa u každého infikovaného človeka prejavia. Pôvodca ochorenia, teda treponema pallidum sa z miazgovodov a lymfatických uzlín dostávajú do krvného obehu, a tým pádom sa infekcia dostane do celého tela. Typické pre toto štádium syfilisu je centrálne zdurenie lymfatických uzlín a objavujú sa lokálne alebo generalizované kožné výsevy. Vyrážky na koži môžu pokrývať celé telo, alebo sa nachádzajú len napríklad na vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku alebo brušnej stene. V okolí genitálií obvykle tvoria veľké ploské alebo vypuklé, sivobiele škvrny, ktoré sa spájajú do otvorených ložísk. Otvorené ložiská, rozpadajúce sa vredy, sú v tomto štádiu vysoko infekčné. V tomto štádiu sa môže už objaviť aj horúčka, únava, bolesti hrdla, vypadávanie vlasov a strata chuti do jedla. Ako aj pri prvom štádiu, tak aj v druhom štádiu môžu príznaky samy ustúpiť a v latentnej podobe môže syfilis prežívať u infikovaného aj niekoľko rokov alebo dokonca až do konca života.

Terciálne štádium syfilisu

Ak nie je choroba liečená, dostáva sa až do tretieho, posledného štádia syfilisu. V tomto štádiu sa u infikovaných ľudí objavujú dosť vážne kardiovaskulárne poškodenia a zmeny na kostre a kĺboch. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až demencii. Postihnutý máva halucinácie, manicko – depresívne prejavy ,až dochádza k úplnej paralýze. V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca všetky reflexy, trpí únikom moču a stolice, úplnej demencii, čo končí jeho smrťou.

Ako môžete dostať syfilis

Syfilis sa šíri kontaktom s kožnými vyrážkami alebo kontaktom genitálií, gentiálií a orálnej oblasti, genitálií a  análnej oblasti. Ako aj iné pohlavné choroby, syfilis zvyšuje riziko nakazenia AIDS.

Prevencia

Používanie ochranných prostriedkov môže pomôcť v prevencii, nenakaziť sa syfilisom je obzvlášť dôležité pre tehotné matky, keďže syfilis v tehotenstve vážne ohrozuje zdravie dieťaťa.

Liečba

Syfilis v začiatočných štádiách sa lieči antibiotikami.

zdroj: Represent 2008, internet

Ako prevenciu je možné

Ako prevenciu je možné používať niečo čo funguje naozaj? Ja používam aniónové vložky od gentle day-u ale zaujímalo by ma čo ešte je isté...Mykózy a podobné pliagy možno chytiť aj na kupku xC ...

testimony

PRAVDIVÝ PRÍBEH
  
             Urobte si čas čítať moje poviedky ale prosím, nie je sudca ME.

 Ja som pani Lilian Gilbert. Môj manžel bol starostlivý a milujúci otec našich dvoch krásnych dcér za posledných 16 rokov nášho manželstva; väčšina mojich blízkych priateľov dokonca závidí našu nekonečnú lásku, ktorá silnie každý deň, ako by sme práve stretli). Zlá strana o ňom začalo, keď nás jeho chorá mamička navštívil pre liečbu. Jeho mamička bola netrúfate okolo nás, pretože môj manžel venuje väčšiu pozornosť ku mne a deťom; toto robilo ju tak naštvaný a rozhodol sa zostať na krátky čas.
Môj manžel náhle zmenil a začal vyhýbať mi týždeň odišla, prestal jesť moje jedlo a nie so mnou spať opäť na rovnakej posteli. To trvalo po dobu 3 mesiacov, kým som už nemohol vziať to už nie. Tak som sa rozhodol hľadať pomoc
on-line, pretože som sa hanbila povedať svojim priateľom, potom som videl nejaké svedectvá rôznych ľudí hovorí o jednom konkrétnom človeku menom DR SOLO WISE. Rozhodol som sa dať mu súd. Tento veľký muž mi povedal, že moja matka-in-law mal
očarila môjho manžela. vzala môjho manžela bielizeň na šamana a otrávil svoju myseľ ku mne a naše deti. DR SOLOWISE bol schopný toto zlé kúzlo zlomiť v mojom manželovi a obsadenie milostnú kúzlo pre nás. Ako 3 dni neskôr moja matka v-právo k nám prišiel, aby priznal a prosiť o odpustenie. My všetci sme spolu šťastne žijú dnes ako jedna veľká rodina. Môj manžel je teraz milujúci muž, ktorého som poznal za posledných 16 rokov. Sme ešte v láske teraz a šťastný. Kúzlo nemá po dopade na našu rodinu, ale dokonca priniesol veľa príležitostí k nám. Obráťte sa tento veľký muž dnes prostredníctvom svojho e-mailu na: drsolowisetemple@gmail.com

   Dr. SOLOWISE mi tiež povedal, že ho môžem obrátiť o pomoc na niektorý z nasledujúcich problémov:
(1) Ak chcete, aby vaša ex späť.
(2), ak budete mať vždy zlé sny.
(3) Ak chcete byť podporované vo vašej kancelárii.
(4), ktoré chcete ženy / muži bežať po vás.
(5) Ak chcete dieťa.
(6), ktorú chcete byť bohatí.
(7), ktorý chcete držať svojho manžela / manželku, aby
tvoj navždy.
(8) Ak budete potrebovať finančnú pomoc.
(9) Bylinná starostlivosti
(10) Ak nie ste schopní uspokojiť svoju ženu
sex túžba vďaka
k nízkej erekcie.
(11), ak vaše menštruácia odmietajú prísť
out v deň, keď
Predpokladám, že ani cez tokov.
(12), ak ste odmietli byť zaplatená, ľudia vás kvôli?.
(13) vyriešiť problém s pôdou a dostať ju späť.
(14) Páčilo sa vaša rodina Denny vás vašich
v poriadku?
(15) Cure of akékoľvek ochorenie alebo choroby.

        Budem pokračovať povedať svet vaše dobré skutky pane. Obráťte sa na neho dnes na: drsolowisetemple@gmail.com

testimony

PRAVDIVÝ PRÍBEH
  
             Urobte si čas čítať moje poviedky ale prosím, nie je sudca ME.

 Ja som pani Lilian Gilbert. Môj manžel bol starostlivý a milujúci otec našich dvoch krásnych dcér za posledných 16 rokov nášho manželstva; väčšina mojich blízkych priateľov dokonca závidí našu nekonečnú lásku, ktorá silnie každý deň, ako by sme práve stretli). Zlá strana o ňom začalo, keď nás jeho chorá mamička navštívil pre liečbu. Jeho mamička bola netrúfate okolo nás, pretože môj manžel venuje väčšiu pozornosť ku mne a deťom; toto robilo ju tak naštvaný a rozhodol sa zostať na krátky čas.
Môj manžel náhle zmenil a začal vyhýbať mi týždeň odišla, prestal jesť moje jedlo a nie so mnou spať opäť na rovnakej posteli. To trvalo po dobu 3 mesiacov, kým som už nemohol vziať to už nie. Tak som sa rozhodol hľadať pomoc
on-line, pretože som sa hanbila povedať svojim priateľom, potom som videl nejaké svedectvá rôznych ľudí hovorí o jednom konkrétnom človeku menom DR SOLO WISE. Rozhodol som sa dať mu súd. Tento veľký muž mi povedal, že moja matka-in-law mal
očarila môjho manžela. vzala môjho manžela bielizeň na šamana a otrávil svoju myseľ ku mne a naše deti. DR SOLOWISE bol schopný toto zlé kúzlo zlomiť v mojom manželovi a obsadenie milostnú kúzlo pre nás. Ako 3 dni neskôr moja matka v-právo k nám prišiel, aby priznal a prosiť o odpustenie. My všetci sme spolu šťastne žijú dnes ako jedna veľká rodina. Môj manžel je teraz milujúci muž, ktorého som poznal za posledných 16 rokov. Sme ešte v láske teraz a šťastný. Kúzlo nemá po dopade na našu rodinu, ale dokonca priniesol veľa príležitostí k nám. Obráťte sa tento veľký muž dnes prostredníctvom svojho e-mailu na: drsolowisetemple@gmail.com

   Dr. SOLOWISE mi tiež povedal, že ho môžem obrátiť o pomoc na niektorý z nasledujúcich problémov:
(1) Ak chcete, aby vaša ex späť.
(2), ak budete mať vždy zlé sny.
(3) Ak chcete byť podporované vo vašej kancelárii.
(4), ktoré chcete ženy / muži bežať po vás.
(5) Ak chcete dieťa.
(6), ktorú chcete byť bohatí.
(7), ktorý chcete držať svojho manžela / manželku, aby
tvoj navždy.
(8) Ak budete potrebovať finančnú pomoc.
(9) Bylinná starostlivosti
(10) Ak nie ste schopní uspokojiť svoju ženu
sex túžba vďaka
k nízkej erekcie.
(11), ak vaše menštruácia odmietajú prísť
out v deň, keď
Predpokladám, že ani cez tokov.
(12), ak ste odmietli byť zaplatená, ľudia vás kvôli?.
(13) vyriešiť problém s pôdou a dostať ju späť.
(14) Páčilo sa vaša rodina Denny vás vašich
v poriadku?
(15) Cure of akékoľvek ochorenie alebo choroby.

        Budem pokračovať povedať svet vaše dobré skutky pane. Obráťte sa na neho dnes na: drsolowisetemple@gmail.com

houngan

REAL AND POWERFUL HOUNGAN
Are you finding it difficult finding the right solutions to all
your
problems? you don't need to hide your problem because if
you do, you
will never find the solution to it. so i advice you to visit
Houngan
Help Center today and get all your problem solved. financial
problems,
marriage problem, court case, money spell, cancer cure,
live problem relief,HIV CURE, STD. what ever your problem
is,
get them solved because God didn't send you to this world
to suffer.
if you are interested you can contact us via phone text or
whatsapp
{+2347037599478)
If you have this similar problem don't hesitant to email or
call
(1) If you want your ex back.
(2) if you always have bad dreams.
(3) You want to be promoted in your office.
(4) You want women/men to run after you.
(5) If you want a child.
(6) You want to be rich.
(7) You want to make your husband/wife to be yours
forever.
(9)if you want to stop your divorce.
(10)if you want to divorce your husband.
(11)if you want your wishes to be granted.
(12)