Skip to Content

Je pravda, že otvorené vzťahy prinášajú zvýšené riziko prenosu pohlavných chorôb?

Rizikovým faktorom pri prenose pohlavných chorôb je predovšetkým situácia, kedy máte nechránený sex s infikovanou osobou alebo s osobou, ktorej zdravotný stav a sexuálne správanie dobre nepoznáte.

Z tohto hľadiska je ohrozený každý človek, ktorý si hľadá alebo našiel nového intímneho či sexuálneho partnera, bez ohľadu na to či uprednostňuje monogamné spolužitie alebo otvorený vzťah. Mnoho monogamne žijúcich ľudí podstupuje riziko nechráneného sexu so svojim novým partnerom bez toho, aby obaja absolvovali zdravotné testy. Rovnaké riziko podstupujú ľudia, ktorí praktikujú sériovú monogamiu, alebo tí, ktorí navonok žijú monogamne, ale popri tom podvádzajú svojho partnera.

Na druhej strane medzi mnohými ľuďmi žijúcimi v otvorených, nemonogamných vzťahoch existuje silné povedomie o dôležitosti prevencie a ochrany pred rizikovými situáciami, ako aj vôľa otvorene prediskutovať tieto otázky, bez obáv, že by to vyvolávalo pocity žiarlivosti a podozrievavosti.

Napriek uvedenému nie je možné poprieť fakt, že väčší počet sexuálnych partnerov prináša zvýšené riziko nákazy pohlavnými chorobami. Preto sú informácie o sexuálnom zdraví a spôsoboch prevencie pohlavných chorôb dôležitou súčasťou obsahu našich stránok. Viac sa o téme dozviete v rubrike  „praktické rady“.