Skip to Content

praktické rady

Otvorené vzťahy: monogamne?

ilustračné foto
Autor: 
Ľubomír Harmanovský

Ako by mohol vyzerať kvalitný monogamný vzťah? Zrejme to nie je očakávaná tematika pre tento web, avšak vzťahy ako také majú svoje podobnosti, či už rodinné, pracovné, partnerské alebo priateľské. Tento článok ponúka nástroje a myšlienky vychádzajúce z budovania otvoreného (polygamného) vzťahu a ich použitie na vytvorenie pokročilého monogamného partnerstva. Nie tradičného, kde “Mama varí a otec číta noviny.”, ale napríklad aj “Otec varí a mama programuje.” Vzťah, v ktorom sú úlohy, zodpovednosť a radosti rozdelené na základe preferencíí a vedomej dohody partnerov. Vzťah v ktorom vzniká kvalita tým, že partneri príjmajú plnú zodpovednosť za svoje myšlienky, slová, činy a spolupracujú pri riešení konfliktov sebakriticky.

Za kyticu milencov - Stratégie pre zodpovedné otvorené vzťahy

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Morning Glory Zell

Na úvod začnime s predpokladom, že čitateľ praktizuje alebo vníma koncept Otvorených vzťahov ako uvedomelý a milujúci životný štýl. Ak nepatríte do tejto kategórie, tento článok Vás pravdepodobne nebude zaujímať. Ak máte záujem dozvedieť sa základné informácie o Otvorených vzťahoch, je mnoho zdrojov ktoré sa oduševnene venujú témam ako manažment žiarlivosti alebo teóriam o tom, prečo je takýto životný štýl zdravý a pozitívny. Niektoré z týchto zdrojov uvádzam na konci článku.

Cieľom zodpovedného Otvoreného vzťahu je kultivovať hodnotné, dlho trvajúce, kompletné vzťahy, ktoré sú zakorenené v hlbokých vzájomných priateľstvách.
Aké elementy tvoria úspešný Otvorený vzťah? Celý svoj dospelý život som prežila v dvoch Otvorených manželstvách (so súčasným Primárnym partnerom som v čase písania tohoto článku 16 rokov), videla som mnoho ideí a experimentovala som s rôznymi princípmi, ktorých cieľom bolo dosiahnuť, aby tieto vzťahy vyhovovali všetkým zúčastneným. Je toho mnoho, čo rôzni ľudia očakávajú od vzťahov. Aj napriek tomu existujú niektoré spoločné elementy, ktoré „udržujú oheň“ a ktoré musia existovať, aby otvorený vzťah a všetky jeho zložky dlhodobo fungoval. Volajme ich „Pravidlá spoločného putovania“.

Niekoľko rád pre otvorené vzťahy

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Wendy-O Matik

Na začiatku nového vzťahu je dôležitá úprimná komunikácia. Vzťahy sa môžu vyvíjať rôznymi smermi, takže premýšľajte o tom, čo od danej osoby naozaj chcete, čo ste naozaj schopní dať, čo očakávate. Diskutujte o vašich vnútorných potrebách s vašim novým priateľom/-kou alebo milencom/-kou a urobte si čas na vyjasnenie toho, kde sa nachádzate a akú važnosť prikladáte vašim či už krátkodobým alebo dlhodobým záväzkom.

Z osobných skúseností odporúčam, aby sa približne počas prvého roku vážneho vzťahu páry zamerali predovšetkým na budovanie dôvery s jedným partnerom. Pevné základy pre dlhotrvajúci vzťah sa budujú dlho. Redukovanie množstva sexuálnych partnerov je jeden zo spôsobov, akým sa dá v počiatočnom štádiu posilniť vzájomné puto, takže keď sa nakoniec rozhodnete vyskúšať nových milencov, budete mať niečo pevné a odolné, k čomu sa môžete uchýliť. Vy a váš partner budete mať pocit bezpečia, istoty a hlbšieho porozumenia toho, aké roly zastávate vo vašich životoch.

Sexuálne zdravie - Základné informácie a rady

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Najistejší spôsob ako sa vyhnúť chorobám prenášaným sexuálnym stykom je úplná sexuálna abstinencia (žiadny sexuálny kontakt). V prípade, že žijete sexuálnym životom, mali by ste venovať pozornosť zásadám sexuálneho zdravia a to obzvlášť vtedy, ak žijete v otvorenom vzťahu, žijete sexuálne s viacerými partnermi, prípadne ste v partnerstve s človekom, ktorý sa sexuálne stýka s viacerými osobami.

Nechránený pohlavný styk a iné sexuálne praktiky (orálny sex, análny sex a podobne) si môžete dovoliť iba s partnerom, ktorému naozaj dôverujete, poznáte jeho zdravotný stav (absolvovali ste spolu vyšetrenia na pohlavné choroby) a na ktorého sa môžete spoľahnúť, že vás svojim nezodpovedným jednaním nevystaví riziku prenosu pohlavnej choroby. Takáto dôvera je zväčša možná iba v dlhotrvajúcich vzťahoch, kde sa partneri dobre poznajú, otvorene komunikujú o svojom sexuálnom živote a zdraví, ako aj o svojich prípadných ďalších partneroch či milencoch. 

Pohlavné choroby - prehľad a prevencia

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Prehľad najbežnejších pohlavných ochorení a spôsoby prevencie:

HIV/AIDS

HIV je skratka pochádzajúca z anglického „human immunodeficiency virus“, teda vírus spôsobujúci zlyhanie ľudskej imunity. Tento vírus spôsobuje AIDS. HIV útočí na imunitný systém a obranné mechanizmy, ktoré chránia ľudské telo pred chorobami. Ak vírus HIV oslabí ľudský imunitný systém na určitú úroveň, hovoríme o prepuknutí AIDS.

Symptómy HIV/AIDS

Jediný spôsob ako spoľahlivo zistiť či ste infikovaný HIV je abslovovať pravidelné testy. Infikovaný človek sa môže cítiť zdravý a vyzerať v poriadku, ale môže byť infikovaný a môže infekciu prenášať ďalej. Niekedy trvá roky kým sa prejavia prvé symptómy.

Syndikovať obsah