Skip to Content

Sexuálne zdravie - Základné informácie a rady

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Najistejší spôsob ako sa vyhnúť chorobám prenášaným sexuálnym stykom je úplná sexuálna abstinencia (žiadny sexuálny kontakt). V prípade, že žijete sexuálnym životom, mali by ste venovať pozornosť zásadám sexuálneho zdravia a to obzvlášť vtedy, ak žijete v otvorenom vzťahu, žijete sexuálne s viacerými partnermi, prípadne ste v partnerstve s človekom, ktorý sa sexuálne stýka s viacerými osobami.

Nechránený pohlavný styk a iné sexuálne praktiky (orálny sex, análny sex a podobne) si môžete dovoliť iba s partnerom, ktorému naozaj dôverujete, poznáte jeho zdravotný stav (absolvovali ste spolu vyšetrenia na pohlavné choroby) a na ktorého sa môžete spoľahnúť, že vás svojim nezodpovedným jednaním nevystaví riziku prenosu pohlavnej choroby. Takáto dôvera je zväčša možná iba v dlhotrvajúcich vzťahoch, kde sa partneri dobre poznajú, otvorene komunikujú o svojom sexuálnom živote a zdraví, ako aj o svojich prípadných ďalších partneroch či milencoch. 

 

V stabilných otvorených vzťahoch, na ktorých sa zúčastňuje viac osôb je možné uzavrieť tzv. „zväzok bezpečných hraníc“. Osoby v takomto zväzku navzájom poznajú svoj zdravotný stav, dôverujú si navzájom a to im dovoľuje sexuálne sa medzi sebou stýkať bez ochranných bariér. Sexuálne styky s osobami mimo tohto zväzku, sú dovolené iba s použitím ochranných prostriedkov. Situácia, kedy niektorá z osôb nachádzajúca sa vo vnútri zväzku poruší pravidlo nechráneného sexu s niekým, kto sa nachádza mimo tohto zväzku, musí byť okamžite otvorene prediskutovaná, dotyčná osoba musí byť po dobu karantény zo „zväzku bezpečných hraníc“ vyčlenená a vrátiť sa do neho môže až keď prejde dostatočná doba potrebná na účinné preventívne zdravotné prehliadky. Takéto zväzky môžu fungovať iba na vzájomnej dôvere všetkých zúčastnených osôb.

V prípade sexuálnych stykov mimo takto zabezpečené stabilné partnerstvá je nevyhnutné používať ochranné prostriedky a dodržiavať niektoré zásady, ktoré zvyšujú bezpečnosť sexuálneho styku.

Latexové mužské kondómy, ak sú požívané správnym spôsobom a vždy keď máte sex, môžu zredukovať riziko prenosu pohlavných chorôb, je však potrebné používať ich aj v prípade orálneho a análneho sexu. Pre orálny sex existuje alternatíva – použitie latexových rúšok vyrobených špeciálne pre tento účel. Ženské kondómy, ak sú používané správne, tiež zabraňujú počatiu a prenosu pohlavných chorôb. Pre penetráciu rukou a manuálne dráždenie pohlavných orgánov je vhodné použiť latexové gumené rukavice.

Ak žijete aktívnym sexuálnym životom s viacerými partnermi, odporúča sa pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenia na všetky pohlavné choroby. Slovo „všetky“ je dôležité preto, že existujú napríklad testy, ktoré dokážu odhaliť iba HIV/AIDS. Dôležitým faktom je to, že ľudia nakazení niektorou z ostatných pohlavných chorôb sa môžu ľahšie infikovať vírusom HIV (riziko oproti zdravým jedincom je dva až päť krát vyššie).

Základné informácie o prostriedkoch ochrany proti pohlavným chorobám

Počas sexuálneho života vystavujete svoje telo riziku pochádzajúcemu so styku s vašim partnerom. Otvorená komunikácia s vašim partnerom je preto veľmi dôležitá a mala by sa uskutočniť ešte skôr ako k pohlavnému styku dôjde. Prediskutujte otázku ochrany, použitia kondómu, vášho sexuálneho života. Buďte si istý, že nerobíte nič, čo by ste neskôr mohli ľutovať.

Mužské kondómy

Ochranná vrstva, zväčša vyrobená z latexu, ktorá pokrýva penis a zdržiava semeno počas a po ejakulácii. Niektoré kondómy sú vyrábané aj zo zvieracieho tkaniva, ako napríklad jahňacia koža, ale tento druh kondómov nechráni pred vírusom HIV a chorobou AIDS. Mužské a ženské kondómy sú jediným antikoncepčným prostriedkom, ktorý zároveň chráni pred prenosom pohlavných chorôb.

V prípade análneho sexu sa odporúča používať extra silné kondómy, ako aj lubrikanty na vodnej báze.

Kondómy pomáhajú v prevencii proti HIV a ostatným pohlavným chorobám. Sú lacné a ľahko dostupné. Je možné ich kúpiť bez lekárskeho predpisu v drogérii a na niektorých miestach sú poskytované dokonca zdarma.

Vzhľadom na to, že kondómy sú ľahké a malé, môžete ich mať vždy pri sebe. 

Pre zachovanie ochranného efektu kondómov ich musíte použiť pri každom pohlavnom styku, pričom je dôležité kondóm nasadiť skôr ako dôjde ku akémukoľvek kontaktu pohlavných orgánov. 

Kondóm sa môže počas pohlavného styku zvliecť alebo prasknúť, najmä v prípade, že nie je správne nasadený alebo s ním nie je zaobchádzané podľa inštrukcií.

Ženský kondóm

Ženský kondóm je mäkké, tenké, lubrikované polyuretánové puzdro, ktoré pokryje vnútrajšok vagíny a väčšinu jej vonkajšej časti. Na každom konci má mäkký, poddajný prstenec. Ten menší z nich sa nachádza na uzavretom konci a slúži hlavne na zavádzanie kondómu a na jeho udržanie na krčku. Väčší, tenší prstenec tvorí otvorený koniec puzdra a zostáva vonku z vagíny, čo umožňuje penisu vnikať dnu. Samozrejme iba za predpokladu, že kondóm bol ešte pred započatím pohlavného styku riadne zavedený. 

Ženský kondóm zachytáva semeno pred, počas a po ejakulácii, zabraňuje spermiám vstúpiť do vagíny. Neodporúča sa používať ho súčasne s mužským kondómom.

Ženský kondóm pomáha v prevencii pohlavných chorôb, vrátane HIV, je možné ho použiť vo vagíne ale aj zaviesť ho do konečníku pri análnom sexe.

Z hľadiska efektivity a spoľahlivosti pri ochrane je potrebné vedieť, ako sa ženský kondóm zavádza a nacvičiť si to i spolu s partnerom skôr, ako pristúpite k jeho použitiu. Pri súloži je dôležité uistiť sa či penis vnikol do kondómu a nie mimo neho. Mali by ste ho preto doň naviesť rukou, čím stúpne spoľahlivosť jeho použitia.

 Ďalšie kondómove tipy

Aby ste znížili riziko roztrhnutia kondómu, použite lubrikant na vodnej báze alebo lubrikovaný kondóm. Nepoužívajte lubrikanty založené na olejovej báze, telový olej, detský olej, kuchynský olej a podobne, pretože tie môžu spôsobiť pretrhnutie kondómu.

Pre análny sex používajte extra silný kondóm.

Preštudujte si podrobne informácie uvedené v balení kondómov.

Kondómy skladujte na chladnom, suchom mieste. Teplo, svetlo, tlak a znečistený vzduch môžu spôsobiť ich poškodenie.

Orálne sexuálne bariéry a latexové rukavice

Kedže k prenosu pohlavných chorôb môže prísť aj pri orálnom sexe, je vhodné chrániť sa pomocou bezpečných bariérových ochranných pomôcok. Existuje niekoľko možností: Najpopulárnejšia je latexová dentálna rúška, pričom niekoľko spoločností v zahraničí vyrába tieto dentálne rúšky prispôsobené pre orálny sex (Glyde, Slicks, Lixx, Good Vibrations, Hot Dam atď.). 

Vlastnú orálnu bezpečnostnú barieru si môžete vyrobiť aj z nelubrikovaného kondómu alebo latexovej rukavice – ich rozstrihnutím.

Pri manuálnom dráždení pohlavných orgánov rukou a penetrácií vagíny prípadne naálneho otvoru prstami môže tiež dôjsť k prenosu infekcie, najmä ak máte na koži otvorené ranky alebo miesta s porušenou vrstvou kože. Ochrannú funkciu plnia na to určené latexové rukavice, ktoré zároveň zvyšujú príjemný pocit a chránia jemnú sliznicu pohlavných orgánov pred nechtami a zhrubnutou kožou na rukách.

Bezpečnosť pri použití sexuálnych hračiek

Pokiaľ používate sexuálne hračky (vibrátory a podobne) spolu s ďalšími partnermi, musíte venovať pozornosť tomu, že tieto sa môžu tiež stať cestou prenosu pohlavných chorôb. Dôležitá je ich dezinfekcia pri striedaní partnerov, resp. používanie nového kondómu na vibrátor pre každého partnera.

zdroj: Opening up, Represent 2008, internet

chcel by som sa spýtat

chcel by som sa spýtat vytvorili sa mi na žaludi penisu červene bodky, potom sa stratili, môžte mi poradit čo to je? mam stalu partnerku už 2 roky

kondom

mam len 13 rokov, a chcel by som sa spytat ci mi predaju kondom aj v normalnom obchode alebo len v automatoch?

mozno sa ludia ochrania pred

mozno sa ludia ochrania pred pohlavnymi chorobami..telesne..otazne je...ake to bude mat dusevne nasledky na ich psychiku, takyto zivot.

Obycajne skoncia ako rozvedeni, ci stare dievky a mladenci..

neschopni hlbokych vztahov vzajomnej lasky a ucty...

odp

Nikto tomu nechce veriť lebo hlavne tupci sa stále bez väčších úspechov snažia kaziť slušné dievence aby mali čo najviac zárezov na posteli, no ano tí takí už sú lebo slušná žena ich nechce...a keď takému smradovi žena naletí a on jej ublíži tak veľmi, ako s tým mám skúsenosti ja, tak taká žena už málokedy niekomu uverí a má strach.

Bullshit :-)

Bullshit :-)

Jedina prevencia

Jedina prirodzena a najucinnejsia prevencia je monogamia.V opacnom pripade ohrozujete seba aj svojich blizkych,alebo ste odkazany na ubohy gumarensky sex a lizanie medu cez sklo.Na margo tejto stranky navrhujem vyvinut prezervativ na cele telo-sexualny skafander,lebo mat pri sexe specialne rusky na oral,prezervativy,gumene rukavice a lubrikanty je neprakticke a pripomina to vybavu nejekej upratovacej sluzby na infekcnom oddeleni.Ked k tomu priratam lustrovanie lekarskych zaznamov svojich sexualnych partnerov je to uz teda riadna vasen a romantika...Toto je uplny vysmech a zneuctenie sexu!

Ja tiez velmi nesuhlasim s

Ja tiez velmi nesuhlasim s ruskami a gumenymi rukavicami, ale preco by sa obaja partneri, vramci toho ze sa maju radi a myslia na seba navzajom a na svoje zdravie, nemohli dat spolocne otestovat? A co to ma spolocne s vasnou a romantikou? Ano, mozu si vzajomne doverovat a ani jeden z nich by toho druheho nechcel nakazit naschval, ale stat sa moze vsetko...co ak mal predtym nechraneny sex, alebo partnera ktory mu klamal? Sice si moze mysliet ze nie je nakazeny lebo nema nijake priznaky, mozno aj testy boli v poriadku, ale nahoda je svina, to si myslim ja...a testovanie nikoho nezabije aj ked to je otravne...a potom si uz aspon mozu byt isty a zit spokojnym sexualnym zivotom...

Palec hore :-)

Palec hore :-)

zneucteny sex?

to znie dobre, hehe :)