Skip to Content

životné príbehy

NOTA BENE: VOLÍM ZODPOVEDNÚ POLYGAMIU

ilustračné foto

V októbrovom čísle NOTA BENE 2011 bol na stranách 16–17 uverejnený článok na tému otvorených vzťahov s názvom Volím zodpovednú polygamiu.

Náš spolupracovník Ľubomír Harmanovský poskytol rozhovor, kde dáva čitateľovi možnosť nahliadnuť do filozofie otvorených vzťahov a vysvetľuje svoj pohľad na polygamiu, monogamiu či celibát.

Článok je doplnený o rozhovor s dvomi manželskými poradcami a ich názorom na otvorené vzťahy – Ivan Valkovič a Ján Gabura. Súčasťou spracovanej témy „kríza tradičnej rodiny“ je aj text kazateľa Cirkvi bratskej Daniela Pastirčáka s názvom Dve oči, jedna tvár.

Celé Notabene, október 2011 vo formáte PDF si môžete stiahnuť tu.

Moje štyri mamy

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Sally Williams

V roku 1971 začala skupina žien “rozbíjať atomickú rodin“. Komunity Wild boli radikálnym experimentom, ktorý podporovalo ženské oslobodzujúce hnutie a ktorých cieľom bolo nahradiť tradičnú rodinu. Nesúhlasili s predstavami o mužskej a ženskej práci a v snahe zmeniť to, založili komunitu. Tu skúmali nové, nesexistické spôsoby života. Čo sa stalo s deťmi, ktoré sa narodili a boli vychovávané v duchu revolučného feminizmu? Sally Williams z britského časopisu Guardian to zistila.

Od nej k nim

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Ľubomír Harmanovský

    Som obyčajný neobyčajný muž, ktorý žil štandardný manželský život s tým, čo k tomu patrí: práca, dieťa, víkend… Dokola. Do manželstva sme obaja vstupovali dobrovoľne a dôvodom bola milenecká láska. Dcéra sa nám narodila zhruba po 4 ročnom vzťahu výsledkom neplánovaného tehotenstva. Vyhovoval mi život bez prekvapení, bol som v ňom zakonzervovaný a už som aj zabudol, že by to mohlo byť inak. Občas sa udiala ostrejšia hádka, občas nádherné chvíle s partnerkou, spoločná výchova dieťaťa, občas pretvárka, hnev, občasné utajované vedľajšie pomery… Veci sa začali meniť v dobe, keď vzájomné konflikty boli častejšie a intenzívnejsšie. Neraz končili emocionálnou búrkou, vylievaním zlosti a bez riešenia primárneho problému. Nezriedka bola svedkom týchto udalostí naša dcéra Vikinka.

Portrét otvoreného manželstva

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Jenny Block

Mala som 17, keď sa začala moja sexuálna výchova.

„Sama si zodpovedná za svoj orgazmus,“ povedal mi môj priateľ. Bol to chlapec, s ktorým som stratila panenstvo a s ktorým som mala svoj prvý orgazmus, chlapec, ktorého slová sa jedného dňa mali stať mojou mantrou: Sama som zodpovedná za svoj orgazmus. Verím tomu doslovne i v prenesenom slova zmysle. V posteli hrám aktívnu úlohu a beriem si, na čo mám chuť. Ale tiež preberám zodpovednosť za to, čo chcem dosiahnuť v mojom sexuálnom živote. A to je dôvodom, prečo okrem manžela, ktorého zbožňujem, mám aj milencov. Môj manžel a ja máme otvorené manželstvo. Viem, že to môže znieť dekadentne, alebo ako návrat k „slobodnej láske“ šesťdesiatych rokov. Ale vážne, pre všetok ten rozruch, „otvorené manželstvo“ je iba jedným z mnohých spôsobov, ako si zorganizovať lásku, sex a manželstvo. Nežijeme tak ešte veľmi dlho, ale teraz sa nám to zdá byť už úplne samozrejmé. Nuž, prečo sme na to neprišli skôr?

Srdce na dlani - Príbeh o mojich láskach

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Hana Altmann

Volám sa Hana, mam 28 rokov, som šťastne vydatá. Dnes vám chcem s odstupom času porozprávať o troch rokoch môjho života, ktoré som prežila v otvorených vzťahoch. Koniec koncov, ľúbostných príbehov, na konci ktorých si Princ a Princezná pri svadobnom bozku sľubujú vernosť až do smrti, ste určite čítali už dosť. O otvorených vzťahoch sa však málo hovorí a ešte menej píše, tak sa to pokúsim zmeniť.

Na začiatok niečo o mne a o súkromí. Môj príbeh sa skutočne stal a chcem sa oň s vami podeliť. Pre ochranu súkromia všetkých zúčastnených však zmením mená osôb. Ostatné údaje ako vek, národnosť, vzdelanie a zamestnanie zodpovedajú realite.

Dieťa v otvorenom vzťahu

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Wendy-O Matik

Keď som mala 23 rokov, uvedomila som si, že strácam muža, do ktorého som bola veľmi zaľúbená. Nevšímala som si, že bol nešťastný, až kým neprestal prichádzať domov. Jedného dňa som zistila, že sa stýka s mojou starou kamarátkou. Asi netreba hovoriť, že som s ňou ako kamarátkou skončila, ale on a ja sme sa zmierili. Boli sme spolu ešte ďalšieho pol roka, lenže ja som mu už nedôverovala a nemohla som ho spustiť z očí. Bolo to zlé – až tak, že som rozmýšľala nad tým, že si na chladničku k zoznamu každodenných povinností vyvesím nápis: Ovládaj a vlastni! Bolo to strašné. Namiesto toho, aby som ho ľúbila, som sa ho snažila vlastniť. Naše cesty sa nakoniec rozišli a náš vzájomný vzťah, ako aj vzťahy s ľuďmi okolo nás ostali pošramotené.Trvalo mi dlho, kým som si dala veci dokopy. Bola som odhodlaná urobiť všetko preto, aby to nabudúce bolo iné. Žiadne vlastnenie, žiadne testy lásky a oddanosti.

Dve poňatia manželstva

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Carl R.Rogers

Urývky z knihy Stávame sa partnermi od Carl R. Rogersa, na príklade dvoch manželských párov ukazujú rozdiel medzi dvoma odlišnými spôsobmi vnímania partnerského vzťahu. Na jednej strane manželstvo ako „pasca, do ktorej človeka chytá záväzok, štruktúra zotročujúca človeka „, na druhej strane manželstvo ako plynúca rieka, poskytujúca slobodu a podporu plne rozvinúť svoj potenciál.“ Príbehy oboch dvojíc sú v knihe priblížené prostredníctvom rozhovorov, ktoré s nimi autor knihy absolvoval. Celé rozhovory pre ich rozsiahlosť na tomto mieste nebudeme uverejňovať, ale ponúkame aspoň zaujímavé úryvky, ktoré predstavujú autorovo zhrnutie základných rysov oboch manželstiev.

Syndikovať obsah