Skip to Content

novinky

Otvorené vzťahy: monogamne?

ilustračné foto
Autor: 
Ľubomír Harmanovský

Ako by mohol vyzerať kvalitný monogamný vzťah? Zrejme to nie je očakávaná tematika pre tento web, avšak vzťahy ako také majú svoje podobnosti, či už rodinné, pracovné, partnerské alebo priateľské. Tento článok ponúka nástroje a myšlienky vychádzajúce z budovania otvoreného (polygamného) vzťahu a ich použitie na vytvorenie pokročilého monogamného partnerstva. Nie tradičného, kde “Mama varí a otec číta noviny.”, ale napríklad aj “Otec varí a mama programuje.” Vzťah, v ktorom sú úlohy, zodpovednosť a radosti rozdelené na základe preferencíí a vedomej dohody partnerov. Vzťah v ktorom vzniká kvalita tým, že partneri príjmajú plnú zodpovednosť za svoje myšlienky, slová, činy a spolupracujú pri riešení konfliktov sebakriticky.

NOTA BENE: VOLÍM ZODPOVEDNÚ POLYGAMIU

ilustračné foto

V októbrovom čísle NOTA BENE 2011 bol na stranách 16–17 uverejnený článok na tému otvorených vzťahov s názvom Volím zodpovednú polygamiu.

Náš spolupracovník Ľubomír Harmanovský poskytol rozhovor, kde dáva čitateľovi možnosť nahliadnuť do filozofie otvorených vzťahov a vysvetľuje svoj pohľad na polygamiu, monogamiu či celibát.

Článok je doplnený o rozhovor s dvomi manželskými poradcami a ich názorom na otvorené vzťahy – Ivan Valkovič a Ján Gabura. Súčasťou spracovanej témy „kríza tradičnej rodiny“ je aj text kazateľa Cirkvi bratskej Daniela Pastirčáka s názvom Dve oči, jedna tvár.

Celé Notabene, október 2011 vo formáte PDF si môžete stiahnuť tu.

Prežívanie otvoreného vzťahu v monogamnej spoločnosti

ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Mária Vítková, študentka psychológie na Masarykovej Univerzite (Fakulta sociálních studií) napísala bakalársku prácu s názvom „Polyamoria  – subjektívne prežívanie otvoreného partnerského vzťahu v monogamnej spoločnosti“. Vďaka láskavému súhlasu autorky môžeme prácu, ktorej súčasťou sú autentické výpovede piatich respondentov, sprístupniť na našich stránkach.

Otvorené vzťahy na slovenskom internete

ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy

Ak by ste pred rokom zadali do internetového vyhľadávača heslo „otvorený vzťah“, nepodarilo by sa vám nájsť k téme takmer žiadne relevantné odkazy. Dnes je situácia iná. Na webe pribúdajú články, ktoré sa tématike otvoreného vzťahu venujú – zväčša ako novému, trochu exotickému fenoménu, ktorý dorazil už aj na Slovensko. Kvalita článkov je rôzna, no samotný fakt, že sa o tejto téme začalo hovoriť a písať je pre nás potešujúci. Na konci príspevku nájdete zopár odkazov na stránky, ktoré nám dnes vyhodil prehliadač google po zadaní výrazu „otvorený vzťah“.

S otvorenou náručou - With open hands

Poslané do
ilustračné foto

Priatelia v Českej republike zrealizovali preklad brožúrky autora Paxus Caltu – With open hands. Preklad ma názov „S otevřenou náručí – rukověť otevřených vztahů“ a je dostupný na stránkach jogin.cz.

Pre priblíženie obsahu krátka citácia z textu: „Tato příručka nebyla napsána za účelem přesvědčování, že otevřený vztah je to pravé pro všechny. Místo toho je psána jako průvodce pro ty z vás, kteří už žijí v otevřeném vztahu, nebo ho zvažují, nebo se jen prostě zajímají o to, jak by to mohlo vypadat. Protože kolem sebe prakticky nemáme k dispozici skoro žádné modely úspěšných otevřených vztahů, jeden můj známý říkával: „Jsme začátečníci, kteří hrají s pokročilými pravidly.“ Tato příručka je tedy pokus o malou pomoc všem nám začátečníkům.“

Na stránkach jogin.cz je možné nájsť aj ďalšie zaujímavé články k téme, napríklad „Zbavte se žárlivosti: nadobro!“ alebo „Konvenční pár versus duchovní pár“.

Nech žije nová rodina!

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

„Po dome sa rôznou rýchlosťou pohybujú štyri deti. Jedno, dvojročné dievčatko, je moje. Teda naše. Dve staršie dievčatá sú manželove. Ale vlastne tiež naše. A štvrtý, štvorročný chlapček, nie je ani jeho, ani môj. Teda pokrvne. Ale tiež tak akosi občas je náš. On je totiž bračekom tých dvoch starších. Zmätení? My už ani nie.“

Zaujimavý článok o nových podobách rodiny si môžete prečítať na stránkach inaque.sk – Nech žije nová rodina!

Dúhový PRIDE Bratislava - 22. máj 2010

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bi, transgender a intersex ľudí. 

22. mája 2010 sa v Bratislave uskutoční Dúhový PRIDE –  prvá akcia svojho druhu na Slovensku, ktoré je poslednou krajinou EÚ, kde sa PRIDE zatiaľ nekonal. 

PRIDE, v preklade „hrdosť“ je oslavou autentických identít ľudí, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu, či rodovú identitu. Prívlastok „dúhový“ vyjadruje farebnosť, rôznorodosť a rozmanitosť neheterosexuálnych mužov a žien a fakt, že sú integrálnou súčasťou každej – i slovenskej spo­ločnosti.

Viac informácií získate na stránke: Dúhovy Pride 2010

Tantra - dokument o porozumeni za hranicou rozkoše

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
otvorenevztahy.sk

Trailer k dokumentu Benjamina Tučka Tantra. Dokument je sondou do intímneho sveta ludí, ktorí si vybrali tantrické semináre ako spôsob lepšieho poznania seba samého či prehĺbenia vzťahu s partnerom.

Tvorcov dokumentu zaujímalo či existuje možnosť, ako využiť starobylú náuku na zlepšenie života, partnerských vzťahov a rodinných väzieb v súčasnej dobe. Viac informácií o dokumente môžete získať aj na stránke ČT24.

Plus7dní: Otvorený zväzok

Poslané do
ilustračné foto

V denníku Plus7dní (Číslo 19, 6. máj 2010, str. 92) bol uverejnený článok Otvorený zväzok, v ktorom dostal náš spolupracovník a prispievateľ „lubomier“ možnosť prezentovať filozofiu otvorených vzťahov.

V článku sa dočítate v krátkosti o základných princípoch polyamorie. Rámcovo poukazuje na časté mýty a dezinterpretácie vnímania otvorených vzťahov. Článok pojdenáva o žiarlivosti, vnímaní lásky a čiastočne načrtáva i praktické aspekty otvorených vzťahov.

tlačenej verzii článku patrí i vyjadrenie psychologičky PhDR. Evy Heftyovej o neopodstatnenosti žiarlivosti v partnerských vzťahoch.

Séria článkov Radima Uzla na novinky.cz

Poslané do
ilustračné foto

Český sexuológ Radim Uzel v niekoľkých svojich článkoch na portáli Žena – Novinky.cz preberá témy čiastočne súvisiace s otvorenými vzťahmi. V článku S kolika partnery je přirozené žít sa venuje ľudskej polygamii a vzťahu medzi monogamiou a kultúrou. Takisto načrtáva židovskokresťanský pôvod súčasných zvyklostí pri vytváraní monogamných partnerstiev.

Na inom mieste píše, že Nevěra je program přírody a pokiaľ je dobre utajená, môže dokonca vylepšiť partnerský vzťah. Článok uzatvára krátkym náhľadom na polygamistov v Biblii.

Zaujímave je tiež tvrdenie že Stále více tolerujeme manželskou nevěru. Jedná sa o krátky pohľad do nedávnej histórie, ktorý popisuje vnímanie nevery spoločnosťou. Podľa článku v Amerike priznáva manželskú neveru viac ako polovica žien.

Syndikovať obsah