Skip to Content

Séria článkov Radima Uzla na novinky.cz

Poslané do
ilustračné foto

Český sexuológ Radim Uzel v niekoľkých svojich článkoch na portáli Žena – Novinky.cz preberá témy čiastočne súvisiace s otvorenými vzťahmi. V článku S kolika partnery je přirozené žít sa venuje ľudskej polygamii a vzťahu medzi monogamiou a kultúrou. Takisto načrtáva židovskokresťanský pôvod súčasných zvyklostí pri vytváraní monogamných partnerstiev.

Na inom mieste píše, že Nevěra je program přírody a pokiaľ je dobre utajená, môže dokonca vylepšiť partnerský vzťah. Článok uzatvára krátkym náhľadom na polygamistov v Biblii.

Zaujímave je tiež tvrdenie že Stále více tolerujeme manželskou nevěru. Jedná sa o krátky pohľad do nedávnej histórie, ktorý popisuje vnímanie nevery spoločnosťou. Podľa článku v Amerike priznáva manželskú neveru viac ako polovica žien.

bakalarka na temu nevery - vyskum

Ahojte, som študentou psychológie na Masarykovej Univerzite v Brne a píšem bakalárku na tému nevery, ako jedného s najčastejších a najzávažnejších partnerských problémov. Nevera predpokladá prijastie normy monogamie, teda citovej a sexuálnej výlučnosti, typickej pre vačšinu vzťahov. Niektoré vzťahy však dokážu fungovať aj bez tejto normy, dokážu byť teda do istej miery otvorené. A práve vás, ktorí v takomto vzťahu žijete, by som rada požiadala o spoluprácu. Výskum budú predstavovať individuálne rozhovory.

Kontakt: aliquanta@mail.muni.cz

Poteší ma každý e-mail, pretože respondenti do takéhoto výskumu sa hľadajú veľmi ťažko, keďže otvorené vzťahy ešte u nás nie sú veľmi rozšírené.

S pozdravom
Mária Vitková

Zamotany Uzel ...

V clanku "Nevera je program prirody"autor pise , ze :"Dobře utajená nevěra tak může vylepšit partnerský život.
Ve zdravém manželství se nejlépe cítí podváděný partner. Pokud se o nevěře nedozví." - Tato plzakovska teoria , ktora okrem ineho nekoresponduje ani s filozofiou OV mi pripada uplne uletena . Je to ako keby mi niekto vravel , ze ked vo svojom okoli vyvrazdim vsetkych ludi , ktori su mi neprijemny a dobre to utajim pred policiou , tak ze ma nechytia , budem zit lepsi a dlhsi zivot , lebo ma nebude nikto stresovat a trapit ... Je to propagacia klamstva , ako prostriedku k zlepseniu zivota . Zivot v lzi je vraj zdravy ... Dalej autor pokracuje znamou a chorou snahou aplikovat zistenia zo zivocisnej rise na svet ludi (alebo spravanie jedneho zivocisneho druhu chce preniest na iny ).Citujem : "Ve zvířecí říši je sexuální věrnost naprostou výjimkou. Šimpanzí samička kopuluje v průběhu říje průměrně s 35 partnery. Nevěra je program přírody."Znovu si dovolim pripomanut , ze v skupine simpanzov prebieha tvrdy boj o moc a medzi skupinami vladne agresivne teritorialne spravanie , konciace sa casto smrtou niektoreho jedinca . Nemozem predsa vyberat iba ceresnicky z kolaca a chciet obhajovat ludsku polygamiu na zaklade sexualneho spravania simpanzov a pritom ine prejavy ich spravania ignorovat ...

Ja by som tieto

Ja by som tieto popularno-vedecke clanky nebral zase tak vazne. Moze to byt zaujimave ako nejaka cast mozaiky, ale samozrejme neda sa to prijmat mechanicky. V diskusii o roznych moznych podobach vztahov je dobre uvedomit si fakt, ze monogamia podla vsetkeho nie je nieco s cim sa ludia narodia, ale skor kulturny vytvor. To samozrejme neznizuje jej hodnotu (skor naopak), iba vytvara priestor pre dalsiu diskusiu. Cudoval by si sa kolko ludi si mysli, ze sme monogamni "od prirody". Pravda je ale taka, ze od prirody skor monogamni nie sme a ak sa ludia stavaju monogamnymi, je to najma vplyvom kultury, etiky, moralky. Na zaciatok je dobre si uvedomit, ze sa bavime o urcitom ludskom konstrukte, ktory je velmi variabilny, podliehal zmenam v historii a podlieha zmenam aj dnes.

Ach

Už to trošku preháňate pán Jaroslav. V perexe je predsa uvedené že "čiastočne súvisiace". Základné prvky nevery súvisia s otvorenými vzťahmi.

Pri všetkej úcte, nechcete radšej svoju pozornosť a energiu venovať niekam inam ako na našu stránku?

Nie, kôli vašim komentárom tento web nezrušíme. Skôr by som navrhol v rámci teamu cenzurovať Vaše príspevky.

Ach 2

Mily Lubomier ja som ti s drzostou mne vlastnou zacal tykat , tak ta prosim tykaj aj ty mne , ak ti to nevadi a nevolaj ma pan , lebo pri takomto osloveni sa citim hrozne cudne . Dufam , ze tento web nezrusite , to by som nemal kam pisat :).A cenzura ? To si tam snad zabudol dat smajlika ... To by ste najprv museli tieto stranky premenovat na "Uzavrete , prisne strazene a cenzurovane vztahy"...

moderovat diskusie moze byt

moderovat diskusie moze byt niekedy uzitocne, ale toto nie je rozhodne ten pripad kedy treba nieco cenzurovat. hranicu slusnosti tvoria vulgarizmy, nenavistne reci, osobne utoky, spam atd. a kedze nic take som tu nezachytil, diskutujte kludne dalej :)

Trošku som to prehnal aj ja

Máš pravdu Matúš. Mierne ma zviedlo z cesty opakovanie toho istého dokolečka dokola.

Nastavím si v hlave "ignore Jaro". Len sa mi nepáči keď sú komentáre čitateľov bez reakcie, ale myslím že to zvládnem. ;)