Skip to Content

Mám pocit, že otvorené vzťahy vyhľadávajú predovšetkým ľudia, ktorí sa nedokážu správať zodpovedne a nie sú ochotní prijať mravný záväzok k druhému človeku.

Otvorený vzťah nevyžaduje od človeka o nič menšiu zodpovednosť a záväzok, ako tradičný monogamný vzťah. Pokiaľ sa človek nedokáže správať zodpovedne a plniť si záväzky voči jednému človeku, nedokáže to ani vo vzťahu s viacerými ľuďmi. Preto sa skôr či neskôr stabilný otvorený vzťah pre tento druh ľudí ukáže rovnako nevhodný ako vzťah monogamný.

V každodennom živote sa často stretávame s tým, že mnohí monogamní ľudia praktikujú tzv. „sériovú monogamiu“ – striedajú partnerov, pričom o sebe prehlasujú, že s každým z nich žijú monogamne. Skutočnosť je však taká, že často ostávajú so svojim partnerom iba dovtedy, pokiaľ nestretnú niekoho „lepšieho“.

Ľudia žijúci v otvorených vzťahoch nemajú potrebu vymieňať jedného partnera za druhého, nie sú nútení drasticky odhodiť partnera v prípade, že pocítia náklonnosť k niekomu druhému, majú viac možností ako usporiadať svoje vzťahy a reagovať na to čo prinesie život. Sériová monogamia v skutočnosti často znamená viac nezodpovednosti a porušovania záväzkov, ako fungujúci otvorený vzťah.