Skip to Content

Je partnerská vernosť proti prírode?

Poslané do
ilustračné foto

V českom on-line magaíne XMAN.cz sa objavil článok, ktorý polemizuje o našej sexualite a kultúrnej tradícii vo vytváraní vzťahov. Článok Partnerská věrnost je proti přírodě. Monogamii nám vnutila kultura rozoberá túto otázku z pohľadu biologického, pričom uvádza príklady sexuálneho správania cicavcov v prírode. Tiež vysvetluje, že monogamných kultúr v minulosti bolo menej.

takže sme ľudia rozumní,

takže sme ľudia rozumní, alebo len cicavce?

a odkedy z nas rozumnych ludi

a odkedy z nas rozumnych ludi robi podriadovanie sa kulturnym normam bez moznosti polemiky?

Podriadovanie sa kulturnym

Podriadovanie sa kulturnym normam z nas rozumnych ludi nerobi , rovnako ako z nas nerobi rozumnych ludi porusovanie kulturnych noriem bez ich pochopenia .

proti prirode....

Tak tento clanok je ako vystrihnuty z casopisu Novy cas pre zeny,Bajecnej zeny,alebo inej slepicarny...Ano mozno ma autor v tom co pise pravdu.Treba vsak dodat,ze z toho isteho uhla pohladu je prirodzena aj teritorialita,agresivita,boj o nadvladu,kanibalizmus,kainizmus,infanticida a pod...Tieto javy su totiz tiez rozsirene vo velkej casti zivocisnej rise aj v celej ludskej historii.Takze ked obhajujem polygamiu tym,ze je prirodzena,mal by som potom obhajovat aj zabijanie a nasilie v boji o postavenie ci teritorium,lebo to je rovnako prirodzene...

Polygamia vs. Násilie

Jaro, to ste napísali veľmi manipulatívne. Agresivita, boj, násilie a pod. pôsobí subjektu nepríjemné pocity. (O prirodzenosti násilného správania si dovolím pochybovať.)

To že sa moja partnerka milovala s niekým iným (verte alebo nie) mi vytvorilo pocit príjemný.

V tom je zásadný rozdiel.

Co je prirodzene ?

O tom co je a co nie je prirodzene sa daju viest nekonecne debaty.Este tazsia je otazka ci to co je cloveku prirodzene je zakonite aj dobre . A taktiez je velmi otazne ci to co nam je prijemne je vzdy dobre a to co nam je neprijemne je vzdy zle . Autor clanku pise , ze partnerska vernost je proti prirode ... Z vlastnej skusenosti mozem potvrdit , ze co sa tyka chuti na sex tak citim , ze je prirodzene mat chut na kazdu druhu zensku . Rovnako vsak mam chut niekoho zbit a mozno aj zabit , ked ma riadne nahneva . Je to myslim prirodzene , ale nerobim to , lebo si myslim , ze to nie je spravne . Obhajovat nieco tym , ze je to prirodzene je myslim dost nebezpecne a aplikovat priklady zo zivocisnej rise na cloveka je uplne absurdne . Je pekne , ze si mal prijemny pocit z partnerkinho milovania s inym , ale rovnako by si mal prijemny pocit , keby si si slehol riadnu davku stofu . Bolo by to dobre , len preto , ze to je prijemne ? A taky porod je zas dost neprijemny pre matku aj pre dieta . Tak narodit sa je zle ? A co staroba , choroba , smrt ??? Dobre ? Zle ? Prirodzene ? Neprirodzene ? Sory , ale ten clanok bol podla mna ucelovy , plytky a jednostranny .

Stačí.

Pri všetkej úcte už na Vaše príspevky nebudem reagovať. Môjim cieľom je posúvať sa ďalej a nie točiť v kruhu.

Prajem všetko dobré.