Skip to Content

Môžem milovať dvoch ľudí naraz?

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Pepper Schwartz

Predpokladá sa, že láska je svojím poňatím jedinečná. Že sme sa zamilovali zväčša poznáme podľa citovej potreby a intenzity, ktorou nám túžba vyháňa z mysle myšlienky na kohokoľvek iného. Pokiaľ sme zamilovaní, naozaj zamilovaní, ľudové príslovie vraví, že máme oči len pre milovaného človeka – a čo je ešte dôležitejšie, on/ona má oči len pre nás!

Na minútku sa ale zastavme. Milujeme predsa svoje deti, nie? Milujeme svoju matku, otca? A potom je tu aj naša prvá láska, ktorá síce pominula, ale stále v našom srdci zaujíma zvláštne miesto. Keď sa nad tým zamyslíte, zistíte, že ľudské srdce ma skutočne väčšiu kapacitu, než mu prisudzujeme. Ale možno že práve toho sa obávame – toho, že naozaj môžeme milovať viac ľudí naraz, ale proste nechceme. Len málokto sa chce o milenca deliť s niekým iným, aj keď sme schopní milovať a starať sa o viac partnerov.

Možno si ale myslíte, že dve naozajstné lásky mať nemôžete, a možno sa domnievate, že ľudia, v ktorých živote hrajú roľu dvaja ľudia, si len niečo o jednom alebo oboch vzťahoch nahovárajú. Ja si to nemyslím. Hovorila som s mnohými ľuďmi, ktorí naozaj milovali zároveň viacero ľudí. Niekedy boli oba vzťahy sexuálne. Niekedy nie. A raz som dokonca sama zažila situáciu, kedy som milovala dvoch ľudí naraz. Pretože vám nemôžem anonymne popísať svoj zážitok, podelím sa s Vami o príbehy iných ľudí.

Betty miluje svojich „manželov“. Áno, znie to síce divne, ale ona má skoro po všetkých stránkach dvoch mužov už dvadsať rokov. Prvého manžela si vzala keď mala 25 rokov, a teraz spolu majú dve deti – syna, ktorý študuje na univerzite, a dcéru, ktorá onedlho vyletí z materského hniezda. Betty a Alan prežili romantických prvých desať rokov, a potom Alan, pretože nie je tak dynamický ako Betty, začal z ich spoločného života ustupovať. Doslova sa chcel starať o záhradku a začal trochu podnikať v záhradnej architektúre, zatiaľ čo Betty viedla realitnú kanceláriu a rozširovala ju – v podstate udeľovala koncesie. Každopádne, ich vždy vrelý a lojálny vzťah ju už tak nefascinoval a Betty začala tráviť viac voľného času s kolegami a zákazníkmi.

Raz vybavovala telefonát so špeciálnou požiadavkou – dom s vybavením pre postihnutého muža. V tej chvíli ju nenapadlo nič iné než si dať zo zákazníkom schôdzku a presvedčiť sa čo potrebuje, aby mohla popremýšľať o dome, ktorý by sa dal ľahko upraviť. Ukázalo sa, že jej zákazník žije sám, nedávno ovdovel, je pripútaný na vozík a že je – veľmi pekný.
Zároveň vyšlo najavo, že je tiež veľmi vtipný, a Betty zistila, že s ním rada trávi čas prehliadaním domov a vymýšľaním, ktorý by bol vhodný pre úpravu. Tento muž sa stal obeťou nešťastnej dopravnej nehody (jeho žena pri zrážke zahynula) a vzbudzoval u nej sympatie a obdiv. Časom sa do seba zamilovali, ona ale neprestala milovať svojho manžela.

V dobe, keď sme spolu hovorili, žila s Wesom už viac než dvadsať rokov. Wesa vníma ako rodinného priateľa a milenca. Je si úplne istá, že Alan vie, že Wes je viac než len priateľ, ale nikdy o tom spolu nehovorili. „Viem, že niekto by si mohol myslieť, že sa nechovám ani k jednému spravodlivo, ale ja si myslím že som spravodlivá k obom. Mám dvoch mužov a oboch ich milujem. Naozaj nie som nestála. Robiť dvom ľudom partnera dá trochu práce, obzvlášť keď sú takto odlišní. Nejde len o sex, aj keď si to asi niektorí priatelia myslia. Myslím že títo dvaja ľudia mi boli súdení. Myslím, že práve touto cestou som sa mala vydať.“

Nahovára si to Betty? Nie, myslím že existujú rôzne druhy lásky, a každý človek si o nich vytvorí svoju vlastnú verziu. Niekto by možno povedal, že svojho muža už v skutočnosti nemiluje, len jej jednoducho vyhovuje s ním ostať. Keby ste sa ale porozprávali s Betty, zistili by ste, že to tak nie je. Možno len došlo k tomu, že keď pominulo vášnivé manželské obdobie, naberá energiu ľahšie niekde inde, to ale neznamená, že svojho muža už nemiluje, ani že ju k Wesovi pútajú čisto fyzické pocity. Miluje a stará sa o obidvoch.

Tu je ďalší príklad. Norman a Rose Ann sa zobrali v poslednom ročníku štúdia. Teraz majú obaja päťdesiat. On pracuje ako vysoko postavený právny poradca v obrovskej právnickej firme v Chicagu. Veľa ľudí si myslí, že na raňajky je klince, a nedokážu si predstaviť, že by mohol byť schopní citu a už vôbec nie lásky. Ale Norman si predsa len urobil v živote miesto na dve ženy, svoju ženu – a inú vydatú ženu. Takto to trvá už sedem rokov.

„Viete,“ zveril sa mi Norman, „ľudí môžete milovať rôzne. Rosa Ann som nikdy neprestal milovať ako matku svojich detí, ako stred našej komunity, ako niekoho, kto mi bol po väčšinu života skutočným priateľom. Nikdy by som ju neopustil, som jej úplne oddaný, okrem Pii som jej nikdy nebol neverný, a ani to nebolo plánovaná, a nie je to žiaden románik. Ona je môj druhý najlepší priateľ, ďalší človek ktorého úprimne a hlboko milujem.“

Pia pracuje ako scénografka v miestnom odborovom divadle a s Normanom sa zoznámili náhodne v lietadle. Sedeli vedľa seba, rozprávali sa o práci, nahlas sa dohadovali o politike a čas im rýchlo ubiehal. Na konci letu ju Norman trochu nezvyčajne pozval na obed. Pia si nebola istá. Mala „celkom dobré“ manželstvo a vedela, že takýto obed bude mať minimálne nádych sexuálneho napätia. Norman ju ale silne priťahoval a tak si povedala, že si môže len tak zaflirtovať a trochu si to užiť, bez toho aby sa nejako zaplietla.

„Než sme dojedli, bolo všetko jasné,“ spomína si Norman. „Obaja sme mali veľmi silné pocity. Nemohli sme sa ovládnuť, aby sme sa neustále nedotýkali. Objímali sme sa na parkovisku, čo bolo odo mňa neuveriteľne ľahkomyseľné. V tomto meste ma každý veľmi dobre pozná. Bolo to odo mňa veľmi sebecké. Nechcel som manželke ublížiť, takže som sa odtiahol a povedal si, že toto sa nestane.

Za pár týždňov ale Pie zavolal a chcel sa s ňou stretnúť. Stretli sa. Bol k nej úprimný a ona k nemu tiež. Povedal jej, že svoju ženu miluje a nevie, prečo sa k nej takto chová, ale bol to silný pocit a on ho nedokázal potlačiť. Pia mu povedala že je v úplne rovnakej situácií, a dohodli si schôdzku na ďalší týždeň v hoteli. To sa stalo pred viac než siedmimi rokmi, a od tej doby sa, až na pár výnimiek, stále schádzajú zhruba raz za mesiac.

Obaja pochybujú. Norman tvrdí: „Ja sa nijak nevyhováram. Neospravedlňujem sa. Jednoducho to tak je. Veľmi rád by som to svojej žene povedal. Veľmi rád by som to povedal i deťom. Mrzí ma že pre takúto situáciu neexistuje žiadne slovo, ani súhlas. To môžeme pochopiť len my dvaja s Piou a asi sa s tým budeme musieť zmieriť. V živote sú mi veľmi drahí dvaja ľudia.“

Pia sa trápi ešte viac, ale rozhodla sa udržovať dva vzťahy. „Myslím že môžete milovať dvoch ľudí dvoma rôznymi spôsobmi. Na manžela myslím ako na niekoho, s kým sa očakáva, že budem, pretože som umelkyňa a pracujeme spolu, pretože som precitlivelejšia a neurotická. Sme ako dva hrášky v jednom struku. Ale aj keď spolu žijeme šťastne a milujeme sa, nie sme nijak vášniví. Norman vo mne vzbudzuje vášeň, o ktorej som ani nevedela. Takže to sú dva rôzne druhy lásky. Myslím, že s Normanom by som žiť nemohla. On žije vo veľkom dome v Lake Forest a je veľmi spoločenský, hrá golf a zaujíma sa o mnoho vecí, ktoré by mňa ani najmenej nezaujímali. Keď som však s ním, som živšia, energickejšia, než keď som s Neilom. Kiež by som z nich tak mohla spraviť jedného, ale to nejde. Viem že robím niečo nesprávne, ale neviem si predstaviť, že by som sa jedného z nich mala vzdať. Žijem lepšie, pretože mám oboch.“

Niekomu to znie ako klasická milostná aféra – „sebecký“ muž, ktorý nedokáže byť spravodlivý k nikomu. Samozrejme, že títo ľudia žijú v klame. Norman nemôže ani jednu z tých žien naplno milovať a naplno sa jej venovať. Keď však opustíme morálne zásady (aspoň na chvíľu), myslím, že môžeme spravodlivo povedať, že Norman nie je cynický. S Piou nemá len úplne „fyzický“ vzťah a ani s manželkou nežije len vo „výhodnom zväzku“.

Existujú ešte ďalšie varianty situácií, ktoré môžu nastať. Napríklad ak sa objaví stará láska z minulosti, a aj keď je súčasný vzťah celkom v poriadku, v starom vzťahu stále prežíva čosi zvláštneho. Hovorila som s niekoľkými mužmi a ženami, ktorí bývalú lásku „nikdy neprekonali“, ani keď sa opäť zamilovali. Nie všetci vzplanuli a zo svojou starou láskou sa vyspali, ale vždy platilo, že uhlíky nikdy celkom nevychladli. Hovorila som zo ženou, ktorá s úplne nevinným úmyslom vyhľadala svoju bývalú lásku z vysokej školy, keď zistila, že žije v meste, v ktorom práve prebývala aj ona. Keď ho zbadala, hneď pocítila ako jej poskočilo srdce. Vyzeral skoro rovnako ako pred pätnástimi rokmi, a obaja vedeli, že to medzi nimi stále iskrí. Obaja boli až doteraz svojim partnerom bez námahy verní a obaja vedeli že túto dôveru porušia. Vyspali sa spolu hneď ten večer a pokiaľ môžu, stále sa stýkajú. Ani jeden z nich nechce opustiť svoje manželstvo, ktoré považuje za dobré. 

Môžeme teda naozaj milovať viac než jedného človeka? Stopercentne. Ale mali by sme? Aj keď sa s tým druhým nikdy nevyspíme? Celá naša kultúra nám tvrdí že nie. Nech už sa vydáme či oženíme, alebo nie, väčšina najvážnejších vzťahov vychádza z citovej i fyzickej monogamie a akúkoľvek zmenu považujeme za neveru a za nemorálnu. Naviac, aj keby sme sa vedeli preniesť cez morálku (a pár ľudí to vie, alebo chce), každý vám môže rozprávať príbeh o milostnej afére, ktorá zničila šťastné manželstvo a rodinu. Možno je to všetko pravda, ale domnievam sa, že by sme mali zvážiť nasledovné faktory.

Je naozaj ťažké nájsť všetko, čo požadujeme, v jednom človeku.

Možno existujú dobré dôvody milovať človeka číslo jedna. Je skvelý v posteli, alebo je tou najlepšou matkou na svete, alebo vám to spolu pred rodinou a priateľmi úžasne sluší. Každý z Vás má v sebe niečo zvláštneho, inak by ste neboli na prvom mieste (dúfam).
Je však veľmi, veľmi vzácne, aby v sebe mal niekto všetko. Niekedy je pre vás daný človek („Je mojou kotvou, ktorá ma drží, aby som sa neutopil“) tak vzácny tým, čo nemá („Nemá vôbec zmysel pre dobrodružstvo – môžem predpovedať budúcnosť na ďalších 25 rokov.“) Keď sa človek zamiluje do niekoho iného, obvykle sa nezamiluje do niekoho, kto by bol presným dvojníkom jeho partnera. Obvykle ho zaujímajú ďalšie vlastnosti, ktoré jeho partnerovi chýbajú. Viem, moralisti (nehovoriac o väčšine terapeutov ktorých navštevujete) hovoria: „No, tak to je dosť zlé. Vy ste sebec. Tak ten váš proste nie je v posteli žiadny lev. To je teda terno. Usaďte sa, dospejte, a nezradzujte niečiu dôveru.“ To je oprávnená výstraha. Obvykle je to tá správna vec. Omnoho ľahšie sa to ale hovorí, než činí. Ak niekoho milujete, a nachádzate sa práve v období kedy Vám na partnerovi niečo chýba, môže byť veľmi ťažké v niekom inom tú vlastnosť vidieť a napriek tomu sa od neho odvrátiť. V skutočnosti množstvo ľudí preruší vzťah, pretože sú presvedčení, že ich milenec im dáva všetko aj napriek tomu, že nikto nemôže byť pre druhého všetkým.
Vo vzťahoch býva naviac veľmi ťažké vyžadovať od partnera všetko. Niekedy to dáte partnerovi pekne pocítiť. Dlhodobé vzťahy prechádzajú množstvom etáp a objavov. Ľudia sa menia a nemusia si vždy zachovať zmysel pre dobrodružstvo, alebo priberú na váhe, alebo sa rozhodnú hrať profesionálne pólo a nepracovať ďalej ako lekár. Aj keď sa nejedná o veľké zmeny, to, čo ste skôr tolerovali, začína vzťah unavovať. Mnoho ľudí si tieto straty vynahradí platonickými vzťahmi, čo niekedy funguje, ale len ak sa nejedná o nedostatok sexu, romantiky alebo túžbe po spriaznenej duši.

Ak sa doma vyskytne takáto situácia, je možné ju napraviť troma spôsobmi: správajte sa akoby sa nechumelilo, rozíďte sa, alebo partnera za to, že nie je vo všetkom taký akého by ste ho chceli, potrestajte. Je smutné že väčšina ľudí reaguje najčastejšie posledným spôsobom. Koľkokrát ste už videli oddaných partnerov, ako si vzájomne drásajú srdcia niečím, čo sa nezmení. Ona počas večere na večierku poznamená, že on nie je žiadny „dravec“. Alebo ju zase nezaujíma jeho koníček a on zahorklo prehodí, ako málo toho spolu majú spoločného.

Čo keď sa ale vyskytne iný človek, ktorého milujete a ktorý má práve tú vlastnosť, ktorú tak postrádate? Niekedy sa zdá, že to vzťah zjednotí a vy potom nemáte toľko tendencií trestať partnera za to, aký je (alebo nie je). Pozrime sa teraz, ako to v živote naozaj vyzerá: ak si kompenzujete nedostatky vo vzťahu s iným partnerom, môže sa stať, že vina, ktorú za svoje konanie pociťujete, spôsobí, že sa ku svojmu prvému partnerovi budete chovať omnoho lepšie, než by ste sa inak chovali (z tohto dôvodu majú manželky obavy vždy, keď dostanú darček inokedy než na Vianoce, Valentína alebo k narodeninám). Pokiaľ nie ste naozaj zakrpatelí a netrestáte svojho partnera za to, že Vy ste sa zamilovali do dvoch ľudí, inštinkt vám hovorí, že pre svojho nič netušiaceho šľachetného partnera musíte niečo urobiť. (Pokiaľ ho však trestáte, je to známkou toho, že takúto situáciu nezvládate, a mali by ste jeden alebo oba vzťahy opustiť).

Ak milujete dvoch ľudí, dávate každému z nich priestor slobodne dýchať.

Cítite sa ako najúbohejšie a najneistejšie stvorenie na celej planéte? Neviete byť bez svojho partnera? Ste tak citovo závislý, že predmet svojej túžby zastrašujete?  Najlepším riešením by bolo samozrejme prísť na to, prečo si ním potrebujete byť natoľko istý, a nájsť spôsob ako sa od toho oprostiť. Pokiaľ sa vám to však nepodarí, mám pre vás jeden pragmatický návrh: doprajte si milovať dvoch ľudí, a vyžadovať od každého len polovicu – vytvoríte tak jeden celý vzťah a nebudete zahrňovať oboch vašimi neurózami.

Viem, že to znie trochu chladnokrvne, ale mohol by to byť váš prípad, ak vaši partneri trpeli klaustrofóbiou. Toto riešenie však môže fungovať len v prípade, že to s obidvoma partnermi  myslíte vážne. Pokiaľ jedného milujete a druhého len využívate, je to od vás veľmi škaredé a sebecké. Nikoho nesmiete považovať len za náhradu, a naviac to nebude fungovať. Toho druhého odhodíte ako horúci zemiak hneď, ako sa zjaví ten, koho naozaj chcete – a tým zničíte všetku psychickú rovnováhu svojho úsilia. Nie, naozaj musí ísť o vážny záväzok: dvaja ľudia, ktorí váš život naplnia – každý sám, i spoločne.

Možno to máte v povahe

Možno ste práve ten typ, že nikdy nebude milovať len jedného človeka. Pripustite si to. Prestaňte sa stýkať s nespočetnými ľuďmi, ktorí sú o to konvenčnejší, o čo vy ste nešťastnejší, a úprimne si priznajte, akí vlastne ste. Nájdite si dvoch ľudí, ktorí sa o vás môžu podeliť – a verte mi že skutočne existujú – alebo si nájdite dvoch ľudí (uistite sa však, že nie sú žiarliví a všeteční, ale veria vám) a buďte im obom oddaný/á. Možno vám to pôjde, možno nie, ale ak budete stále s jedným človekom, nič nevyriešite, a toto môže byť vaša šanca.

Taký je život

Nikto z ľudí, s ktorými som hovorila v rámci svojej prípadovej štúdie, sa úmyselne nechcel zamilovať do viacerých ľudí. Väčšinou boli veľmi konzervatívni po celý život, a podľa toho, čo vedeli, by polygamný vzťah striktne odmietli. Stretli sa však s niekým výnimočným a z rôznych dôvodov, ktoré mal každý z nich, dovolili, aby sa tieto vzťahy rozrástli a rozvinuli, bez toho aby prerušili dovtedajší vzťah – alebo prestali svojho partnera milovať. Čo umožnilo vznik týchto dvojitých vzťahov? Možno vychádzajú z rôznych druhov lásky: jednej priateľskej a druhej vášnivej. Alebo to, čo umožnilo nový vzťah a nezničilo starý, bola skutočnosť, že jeden z týchto vzťahov bol založený na znesiteľnom životnom štýle, zatiaľ čo druhý milenec ponúkal niečo, čo bolo najlepšie prijímať len v malých či nepravidelných dávkach. Za úvahu stojí aj zmienka, že nám všetkým kedysi hovorili že pokiaľ nás druhý vzťah naozaj poltí, potom bol ten prvý falošný. Ja si ale nemyslím, že je to tak vždy. Neznamená to ale tiež, že ak sa budete snažiť milovať dvoch ľudí, poriadne neriskujete.

zdroj: Všechno, co víte o lásce a sexu, je lež,
Pepper Schwartz (vydavateľstvo Metafora 2002)
(do slovenčiny preložil Polar)

_____________­________________________­_________

Pepper Schwartz – O autorke

Pepper Schwartz, PhD, je americká sociologička a sexuologička, vyštudovala univerzitu v Yale, v sučasnosti vyučuje na University of Washington. Je autorkou mnohých kníh, článkov, internetových príspevkov a televíznych relácií so zameraním na otázky ľudskej sexuality a partnerských vzťahov. Viac informácií o autorke možno nájsť napríklad tu.

nebuďme egoisti

Viete, ono sa hovorí nikdy nehovor nikdy. Ja mám tiež pekný trojročný vzťah. Nič by som na ňom nezmenila. Môj priateľ je úžastný. Ľúbim ho a chcem s ním zostarnúť. No čo osud nechcel, cesty sa mi preplietli aj s niekým iným.
Tuto čítam, ako jeden partner tvorí taký prístav do ktorého sa môžte vrátiť a ten druhý, akčnejší s ktorým sa nenudíte. No v mojom prípade je to odlišné. Obaja sú si podobní, nie fyzicky ale povahovo. Obaja citliví, nežní, milujúci...
Nikdy by som nepovedala, že sa do takejto situácie dostanem a tiež som horlivo odsudzovala ľudí, ktorí niečo také svojmu partnerovi urobia. Veď ako by sa cítili, keby sa strana otočila a oni by boli tí podvedení?
Osobne si myslím, že nie je dobré ťahať naraz dve nitky. S tým druhým som prerušila kontakt, aj keď nás to oboch bolí, jednoducho je to správne.
Chcem len povedať, že môže sa to stať a človek s tým nič neurobí, no netreba byť egoista, myslieť na seba a ubližovať im obom len preto, že ich vy ľúbite.

Viete, ono sa hovorí nikdy

Viete, ono sa hovorí nikdy nehovor nikdy. Ja mám tiež pekný trojročný vzťah. Nič by som na ňom nezmenila. Môj priateľ je úžastný. Ľúbim ho a chcem s ním zostarnúť. No čo osud nechcel, cesty sa mi preplietli aj s niekým iným.
Tuto čítam, ako jeden partner tvorí taký prístav do ktorého sa môžte vrátiť a ten druhý, akčnejší s ktorým sa nenudíte. No v mojom prípade je to odlišné. Obaja sú si podobní, nie fyzicky ale povahovo. Obaja citliví, nežní, milujúci...
Nikdy by som nepovedala, že sa do takejto situácie dostanem a tiež som horlivo odsudzovala ľudí, ktorí niečo také svojmu partnerovi urobia. Veď ako by sa cítili, keby sa strana otočila a oni by boli tí podvedení?
Osobne si myslím, že nie je dobré ťahať naraz dve nitky. S tým druhým som prerušila kontakt, aj keď nás to oboch bolí, jednoducho je to správne.
Chcem len povedať, že môže sa to stať a človek s tým nič neurobí, no netreba byť egoista, myslieť na seba a ubližovať im obom len preto, že ich vy ľúbite.

No comment

No comment

Fajn, no tak ja som tá

Fajn, no tak ja som tá "druhá". Ja milujem jedného, ale on podľa všetkého dve naraz. A vadí mi to. Vadí mi, že nie som jediná. Fakt je, že ja som sa objavila na scéne neskôr. Ale keby to jeho priateľka tušila, tak by ma asi odstrelila. Lebo ženy kladú vinu samozrejme ženám, nie mužom :( Aj keď ja som neurobila nič. Moja vina je len v tom, že existujem.

No comment

No comment

No comment

No comment

No toto čo som si tu prečítal

No toto čo som si tu prečítal je teda riadny des. Ako klamať aby o tom druhý nevedel a ešte k tomu aj dobre poradiť. Hmm, na to je aj psychológ prikrátky. Vždy sa nájde niekto kto je v niečom lepší, milší, krajší a neviem čo ešte. Problém skôr je, že sa ľudia nevedia zmieriť s tým že ostanú s jedným človekom naveky. Znie to skoro príšerne, pre niekoho naopak krásne. Realita je taká, že po rokoch sa vzťah opotrebuje a nemá potrebné napätie alebo dajme tomu vášeň. Prečo sa ale uchyľovať ku klamstvám ??? Klamstvo je vždy len klamstvo, či už to niekto chápe alebo nie. Úprimnosť je lepšia a hlavne poctivejšia jednak voči sebe ale aj voči ostatným, ale to by asi nebolo to pravé orechové a nebola by to ani zaujímavá hra :-).

myslím si, že tento článok

myslím si, že tento článok pochopia len tí, ktorí si tým sami prechádzajú.. :/

napises mi na mail

napises mi na mail kaj-ka@azet.sk?! prezivam to iste...

tvoj prispevok je najaktualnejsi

napises mi na mail kaj-ka@azet.sk?! zazivam to iste...

mohla by si mi napisat na

mohla by si mi napisat na kaj-ka@azet.sk?! prezivam to iste...

Ako sa mam zachovať....

Mam vzťah s mojou láskou už asi 3 roky a ona sa teraz "zamilovala" do môjho kamaráta ale hovorila mi že miluje stále mňa a stále isto ako pred tým... A hovorila mi že sa naň snaží zabudnúť ale já viem že to asi nepôjde :( tak teraz neviem čo mam robiť či byť stále s ňou a v duchu myslieť na to že práve myslí na neho alebo to ukončím aj keď ju strašne milujem nechcem žiadnu inú ale asi mi neostáva nič iné :O
Ďakujem za odpovede.

Nebuď taký submisívny! Ak ju

Nebuď taký submisívny! Ak ju miluješ musíš aj zabojovať. Prečo by si mal ustupovať? A kamošovi povedz, aby Ti neliezol do kapusty! Ak je kamoš, tak ho to ani nenapadne. Ženské sú niekedy komplikované, ale od toho si chlap, aby si to všetko jednoducho dal do porádku. Nehraj sa na nejakú obeť vrtkavých citov slečinky. Buď bojovník a ochranca svojho vzťahu- to žene imponuje, nie nejaký chudák neborák, bez sily presadiť svoju vôľu a obhájiť si teritórium.

Tieto stránky sú o úplne

Tieto stránky sú o úplne niečom inom. :)

milujem dvoch

Uff dnes celu noc citam tieto prispevky ale ziadny zatial nepriblizoval to co citim.... a myslim si ze napisat na papier plusi a minusy je uplna hlupost ved to nie je vec.... ako ci si vyberem teku lepsej znacky.... ked je clovek naozaj zamilovany je to tazke.... aj ja milujem dvoch trapi ma to uz strasne dlho a viem ze ak niekto bude citat to co sem pisem si pomysli ze som sialena a ani nemozem byt clovek ked robim co robim no nemozem si pomoct..... s jednym som 3 roky.... po dvoch rokoch sme mali krizu a spoznala som niekoho ineho.... a s tym inym som rok.... a cim dlhsie som s tym druhym tym je to tazsie lebo si vravim ze som to mala stopnut uz velmi davno lebo teraz to zaslo pridaleko a ja to nedokazem poznam jeho rodinu milujem ho.... je zvlastny dynamicky neviem co mam cakat od neho je zabavny nevyspitatelny a to sa mi na nom tak velmi paci.... vie byt nesmierne mili hovorit krasne slova je uzasny v posteli... a ten s ktorym som tri roky teda ten prvy on je moja prva velka laska moj prvy partner vo vsetkom... zazila som s nim vela krasneho a nemam mu co vytknut lebo je nesmierne chapavi zlaty da sa na neho spolahnut co na toho druheho vobec.... vie co od zivota chce je zodpovedny muzny... sice hrozny v posteli ale nesmierny gentleman a v zivote mi tak velmi pomohol ze to co urobil on by pre mna nespravil nik na svete.... ale ja teraz neviem skoncit ani s jednym ani s druhym viem ze nemozem obydvoch ale nedokazem sa rozhodnut nejde to ja ich naozaj oboch milujem keby sa oni dvaja spoja v jednu osobu bola by to dokonalost u toho prveho sa mi paci ze s nim sa nemam coho bat ze mu mozem verit ze viem ze je to clovek ktory ma nezradi ktory mi pomoze kedykolvek to budem potrebovat.... a ten druhy na nom sa mi paci zasa to ze nikdy neviem s cim pride.... ze kazdy den je uuuplne iny ako ten pred tym ze je to este take dieta.... lenze to ze je dieta ma aj pritahuje ale aj mi to vela krat velmi vadi.... boze keby viem co mam spravit keby len viem ako sa rozhodnut lebo nech sa rozhodnem pre ktorehokolvek viem ze nebudem moct byt celkom stastna a ze to bude boliet velmi velmi boliet a ze navzdy budem mysliet na toho druheho a vraviet si co by bolo ak by som sa rozhodla inak.... myslim si ze na otazku co robit v takejto situaci odpoved neexistuje a nie je ani v nas..... tak kde ju hladat ak je ten cit ku obom taky nesmierne velky ze vzdat sa jedneho ci druheho bude velkou stratou a zabrani nam to byt s osobou ktoru sme si nakoniec vybraly naozaj stastnou... tak co robit? co len robit? je to otazka ktoru si kladiem stale a mam kazdych 5 sekund nesmierne vycitky za vsetko co som urobila ale je uz prilis neskoro aby som to zastavila.... uz s tym ze nic neviem nedokazem ani zit... je mi hrozne :o(

podobne

Som na tom podobne, už mi z toho tiež šibe, bola som so svojim prvým len pol roka, ale poznali sme sa dlhšie, no rozišli sme sa, boli sme mladší, hlúpi, diaľka a podobne... teraz som ukončila svoj 1 a pol ročný vzťah lebo mi vadilo na ňom že chalan je dosť nezodpovedný nesamostatný, podpapučový typ a podobne, k tomu sa mi dosť často stávalo že som myslela na toho prvého, na všetko čo sme zažili a posledný mesiac pred rozchodom oveľa intenzívnejšie.. priznala som sa mu čo k nemu cítim a on mi tie city stále opätuje, už sú to 4 roky...ale momentálne študuje v zahraničí, chce tam aj zostať žiť, ja som tu ale tiež tu možno nechcem zostať.. lenže aj teraz k tomuto, s kt. som sa rozišla pred pár dňami niečo cítim, jednoducho k obom... momentálne teda nie som zadaná vôbec ale strašne ma to zožiera, najradšej by som bola s obomi :(

mám ten istý príbeh. ak je

mám ten istý príbeh. ak je možné, mohli by ste sa mi ozvať milom? hľadám člvoeka, ktorý zažil to čo ja

som v tej istej situácii, už

som v tej istej situácii, už 6 rokov...viem, že je to aspoň u mňa preto, lebo som veľmi neistá a bojím s amať len 1 vzťah...ak oň prídem, neostane mi bnič, je to presne ako s apíše v tom článku. 2 vzťah ysú pre mňa naozja "riešením", aj ke´d nie ideálnym.Navyše obe vzťahy sa ako to už býva doplňujú, klasická situácia, z nich oboch by bol jeden dokonalý- partner aj vzťah. Už s apreto ani veľmi netrápim, zvykla som si...ale strach, že to praskne je stále...najmä ten druhý by to netoleroval...a žiadnom prípade oňho nechcem prísť!!!Ale ani o toho prvého...:-(

ty si dobra krava. "ak oň

ty si dobra krava. "ak oň prídem, neostane mi bnič" vztah je o dvoch, nie o troch.
a takym ako si ty by naozaj nemal ostat ani jeden

uplne to iste

Ahoj, viem, ze uz je to nejaky cas, co si tu uverejnila tento prispevok, ale som v tej istej situacii (vztah 5 rokov a druhy 1,5) a potrebujem poradit, povzbudit...mohla by si mi napisat na mail kaj-ka@azet.sk?! ak to mas uz za sebou, tak aspon nejaku radu, alebo ako si to vyriesila, co sa stalo, cokolvek, aj ked uz o tom nechces pisat, ale nech viem...dakujem moc

ahoj, viem, ze uz su to dva

ahoj, viem, ze uz su to dva roky od tejto diskusie, ale pisala si, ze fungujes uz tak 6 rokov. Potrebovala by som poradit, povzbudit...som v rovnakej situacii a fungujem tak rok a pol, no akosi to prestavam zvladat a samozrejme neviem a nechcem sa vzdat ani jedneho...dakujem

mam to podobne, ak by ste

mam to podobne, ak by ste chceli o tom porozprávať, možete mi napísať na mail

hľadám ženu, čo zažila to isté...

xenicka16@gmail.com

tak ak napisem ako druhy ze

tak ak napisem ako druhy ze ta chapem tak to nebude pravda...lebo nechapem uz ani samu seba som v tej istej situacii ako ty....ale aspon viem ze ake to mas tazke a ako zijes v neustalom klamstve....tak jedneho milujes rozumom...je spolajlivy a vies ze s nim budes mat zivot ako z knizky a s tym druhym zijes....s nim spoznavas volnost a vychutnavas si lasku srdcom...ale do buducna to asi partner nebude...ale....co ak...preco nie...a mozno....asi takto aj ja uvazujem tak prosim ak budes moct daj mi vediet ako to vsetko dopadlo...mne sa zacina po roku vsetko rucat a hlavne moj zivot..nerozumiem sama sebe nechapem preco ublizujem ak milujem....vela stastia...!

Tak ja mam toto iste... :( Z

Tak ja mam toto iste... :( Z jednym by som mala zivot ako z knižky ale z druhým by som mala volny a otvoreny...aaaa..a...a...a... stele si opakujem presne ako pises co ak ... co ked .. jednoducho ja zijem z priatelom 3 roky ... nas vstah bol strasne pekny... bola som zamilovana az po usi ale jedneho dna sa zamiesali karty moj dlhorocny priatel ma cele tie roky klamal vo vela veciach .. zakazoval mi ... a ja som si povedala ze dost ... zili sme spolu ale ja som zacala zit volnejsie ... az jedneho dna sa mi ozval priatel ktoreho som nevydela 7 rokov... napisal mi zacali sme si pisat a nekor strtli...vedel ma pochopit a hlavne rozosmiat bol strasne pozitivne naladeny vesely clovek ... a proste zacal sa nas milenecky vstah .... no boli to krasne dni... lenze sme sa do seba zamilovali...a on mi jedneho dna povedal vyber si ... PRETOZE CO JE MOJE NECH JE LEN MOJE .... JA SA O TEBA DELIT NECHCEM... no ja som citila ze ja ten svoj 3 rocni vstah nemozem zahodit kvoli tomuto .. mysela som si ze ma to prejde.. no mýlila som sa pretoze pockal 2 mesiace a znova sme sa skontaktovali... stretli sme sa len raz ... a ked sme sa vydeli po 2 mesiacoch :( hned sme obaja vedeli ze to je laska .. lenze on prisiel a opytal sa ma ... ako z pritelom ? a ja ze vsetko ok .... a on odisiel.. odisiel zo slovami ze on do teraz cakal ako sa rozhodnem .. a ja som sa nedoazala rozhodnut :( i ked milujem prave jeho :( stratila som ho ... no teraz ma priatelku vraj aby zabudol na mna... :( mam to strasne zlozite a tazke .. moj priatel ..citi ze sasomnou nieco deje a som mu z casti povedala ze je tu niekto iny ... neveim co mam robyt ako si ho získat spat...ale ked si ho aj získam s5 neviem a neverim ze ci dokazem opustit svojho priatela... za to vsetko co mi v zivote dal...:( ach ..som stratea netusim :( ale uz nedokazem spavat ... :(

Ahoj.Ja si myslim,ze clovek

Ahoj.Ja si myslim,ze clovek ktory miluje dvoch ludi naraz,resp.to tak tvrdi,tak klame sam seba.Milovat znamena stat pri svojom partnerovi v stasti aj v nestasti,v zdravi aj chorobe.Ak clovek si zacne s niekym inym prestava toho druheho milovat,lebo by mu nemohol inak ublizovat.Teraz si poviete ved on ,ona o tom nevie.Ano,ale ked sa to prevali, ta bolest sa neda opisat.Milovanemu cloveku predsa nebudeme ublizovat.Najlepsia cesta je to partnerovi povedat,aby mohol zaujat stanovisko.Bud s Vami ostane,ale musite ratat s tym,ze Vam to bude robit aj on.Bude sa Vam to pacit?Polozte si tuto otazku.Som si ista,ze vy si nechavate svojho manzela,partnera s ktorym zijete a ktoreho podvadzate v rezerve.Je to tak,pretoze neviete ako ten Vas milenecky vztah dopadne.Inak by ste to partnerovi povedali.Mozno sa Vam paci mu ublizovat.Clovek,ktory podvadza je slaboch,hlavne v tom,ze to nedokaze partnerovi otvorene povedat.,lebo sa vlastne boji,ze o neho pride.Skuste sa nad tym zamysliet.Naozaj chcete prist o svojho staleho partnera?Ak ano a je Vam to jedno,tak mu to povedzte a nerobte z neho hlupaka.

Milujem dvoch

úplne s tebou súhlasím, som na tom presne rovnako ako ty, pocitovo a vzťahovo k jednému aj druhému je to úplne rovnaké ako u teba a tiež sa neviem rozhodnúť a zožierajú ma výčitky, že oboch vodím za nos aj keď najviac čo si v živote cením je úprimnosť a ja teraz sama NEDOKÁŽEM byť k ani jednému z nich úprimná, lebo viem, keby som bola, stratila by som ich oboch. nemám výčitky keď som s jedným, že podvádzam druhého a naopak, výčitky mám z toho, že viem že oboch mať nemôžem ale rozhodnúť sa nedokážem, lebo milujem oboch a oni milujú mňa a čo je hlavné, oni mi dôverujú obaja a ja ich takto zavádzam :( :( a s priateľom som už 4 roky a s tým druhým 4 mesiace.... a je to v keli, ja už neviem čo mám robiť, neviem ani zaspať kvôli tomu, neviem sa na nič sústrediť a na nič iné nemyslím len na to nonstop bez prestávky v jednom kuse..... a okolnosti za akých k tomu došlo sú presne rovnaké ako u teba..... :(
ako si na tom teraz ty? už sa niečo vyriešilo???

Pridavam sa do klubu. Mam

Pridavam sa do klubu. Mam stvorrocny vztah a priplietol sa mi do cesty niekto druhy. Pol roka sa to snazim potlacat ale teraz to uz nejde ovladat..potrebujem ho vidiet. Naozaj neviem co robit...a tie vycitky su neznesitelne....

velmi velmi ale velmi dobre

velmi velmi ale velmi dobre viem o com pises som v tej istej situacii a som v tom bezradna..naozaj...ak by si chcela mozeme si vymenit par emailov mozno si navzajom pomozeme

kočky som veľmi rada, že v

kočky som veľmi rada, že v tom nie som sama...ja som písala o tom 6r. vzťahu...tren druhý trvá 2,5r...každý kto to nezažil to odsúdi, preto som rada že sme sa tu našli:-)Dilemu mám evyriešenú- chceme OBOCH, otázka stojí- ako to zvládať organizačne tak, aby sa to neskončilo...čiže neprevalilo. Napadá ma, že by sme si tu mohli takto nejako pomáhať, čo vy nato?? Poradiť a tak...len dúfam, že sem nezačnú chodiť nejakí vševedúci moralizátori, lebo toto naozaj potrebujeme zo všetkého najmenej.

Toto robia len k..vy a len

Toto robia len k..vy a len tolko k tejto teme, na kazdu svinu sa vari voda..

Ahoj. Ja ta chapem a viem co

Ahoj.
Ja ta chapem a viem co prezivas,lebo mam podobny pribeh,3 rocny vztah a par mesacny druhy.
Ako sa to stalo? Mali sme mensie napatie doma ja koly skuskam a on koly praci.Druheho partnera som spoznala skor nez prveho...ale boli sme iba kamarati viacmenej na dialku ,lebo nas rozdelovalo zopar tisic kilometrov.
Ked doma zacali mensie nedorozumenia ,tak som sa mu zdoverila,potrebovala som niekoho neutralneho a vyrozpravat sa,pocuval ma a on mi rozpraval o svojich veciach...,obcas sme chatovali ,no potom ani neviem ako sme boli v kontakte stale viac a nase vzajomne citi tie zacali narastat.
Viac krat ma pozival k nemu ,ale ja som to vzdy odmietla,ale potom nie.Vedela som ,ze ak za nim pojdem ,nieco sa stane...a aj sa stalo ,vela vasne a krasy...
Vratila som sa po niekolko dnovom pobyte domov,myslela som ze budem mat vycitky svedomia,ale nemala som.
Mam rada mojho priatela ale aj toho druheho,prezivam radosti aj starosti obidvoch. Nas vztah fungune na dialku,cez telefon a chat ,vidime sa kazde 2 mesiace.
On vie ze mam partnera,teraz mu to zacina vadit...,vola ma nech idem s nim zit,nech sa rozhodnem pre jedneho...
Ja to ale neriesim a chcem aby cas ukazal co sa stane...
Mam chladnu hlavu,nechcem sa unahlit a spravit chybu.

ahoj,

precital som si pozorne vsetko co si napisala. Tento web ale nie je manzelska ani psychologicka poradna, takze pokial mas vazne problem (a vyzera to ze ta to naozaj tazi), ber toto diskusne forum s rezervou a skus si radsej pokecat osobne so psychologom.

teraz kratko k tomu co pises. pises o tom ze sa citis rozorvana medzi dvoma muzmi. prvy je tvoja prva laska, predstavuje pre teba istotu, je starostlivy, obetavy a mate spolu krasny vztah ktory trva uz tri roky. S druhym je to zase viac o vzruseni, sexualnom aj citovom, ale tiez to uz trva rok a poznas aj jeho rodinu. Problem vidis v tom, ze su dvaja a oboch milujes, ale zaroven citis potrebu sa medzi nimi rozhodnut.

Ako to ja vidim, mas rozne moznosti: ostat len s jednym, ostat len s druhym, ostat s oboma ako doteraz alebo im to povedat, alebo ostat uplne sama. Ja nemam potuchy ktora moznost pre teba bude najlepsia. Ale co sa tyka otvoreneho vztahu, mal by byt idealne slobodnym rozhodnutim a to vopred, nie posledna moznost ked sa citis zufala a pod tlakom. Z toho co pises mam totiz pocit, ze chces od seba trochu viac nez zvladas, a mozno by si sa najskor mohla postarat o seba, nez zacnes riesit dalsich dvoch muzov.

Hovorim teda o dalsej moznosti: oznamit obom, ze chces dva tyzdne prazdniny, ze chces byt sama. Jednak to isty cas nemusis riesit, a po druhe sa trochu nadychnes, ziskas nadhlad a energiu aby si sa potom pohla dalej. Ak sa ani potom nerozhodnes a nedokazes sa rozist ani s jednym, ani nebudes chciet fungovat tak isto dalej, mozno by naozaj nebolo zle povedat to aspon jednemu z nich (cize vlastne tomu prvemu kedze druhy to "vie"). Velmi blbo povedane, viac hlav, viac rozumu - resp. to mozno vyriesi on za teba (a neboj sa toho najhorsieho, moze to dopadnut aj dobre!). Nechcem spekulovat dalej, len este raz pripominam ze ak by ti bolo stale rovnako zle alebo horsie, psycholog/icka ti vazne moze pomoct, nebude ta kritizovat neboj.

A na zaver, prial by som ti aby si nemala vycitky. Vyzera to ze fakt nechces nikoho zranit, ze sa velmi staras o druhych, a ja si myslim, ze nie je nic zle na tom obcas uprednostnit aj iba seba. Vela stastia a odvahy ti prajem!

hm..ja som tie prazdniny

hm..ja som tie prazdniny skusila ale nevyriesilo to vobec nic...prosim ak by sa mi niekto ozval na mail je to prokajova@seznam.cz budem rada...ENDY mi napisala uplne z duse...asi jediny clovek ktory naozaj chape co citim

dakujem

Vie ze si ma potesil? Mam pocit ze si jediny ktory ma chape.... lebo ked si precitam co mi pisu iny ludia nie len na tejto stranke vsetci ma bud odsudzuju aebo si myslia ze neviem co chcem ze som este dieta ze je to len klam zamilovanost nieco co po chvili pominie.... Alebo ze hladam dokonalost ktora neexistuje a takto ju mam.... Myslim si vsak ze ani jedno s toho nie je pravda.... Ja nepotrebujem dokonalost ani ja sama som neni dokonala a ani to od nikoho neocakavam...
A v tom ze v tom prvom citim istotu mas teda pravdu a v tom druhom sice nestalost ale je v nom nieco carovne nieco co neviem slovami opisat.... Ale rovnako tak je to aj u tej mojej prvej velkej lasky... on viem ze vzdy by mi pomohol vzdy ak by sa mi nieco stalo lebo to urobil vela krat... ja som nemala pekny zivot ani detstvo nemam rodinu a on mi bol vsetkym nikdy by som si nebola pomyslela ze by som to mohla povedat aj o niekom inom... Strasne ma to ubija.... Ja sa naozaj nespoznavam... sama nechapem ako som mohla toto spravit... Ale je to tak tazke tak strasne tazke sa rozhodnut... lebo nech by som sa rozhodla akokolvek ziadne rozhodnutie by som nepovazovala za spravne ani stastne... ako to len vysvetlit aby mi rozumeli?Ja nechcem prist o nikoho a to je problem viem ze si nedokazem vybrat ani dnes ani zajtra ani o tyzden ani o mesiac ani o rok.... V zivote som stratila uplne vsetko teda ak sa da povedat ze som nieco mala.... tyto dvaja ludia su mi vsetkym znamenaju pre mna cely svet a aj zivot by som za nich dala... za oboch.... Viem ze ak by som stratila bola by to len moja vina ale nedokazem to inak... viem ze je to vsetko zle a citim sa spinava zla... pozerat sa im do oci je pre mna nesmierne tazke ked viem ze mi obaja doveruju. Vzdy som bola ku kazdemu uprimna a dovolim si povedat ze ludom nezvyknem klamat takmer nikdy teda ak nejde o to ak sa ma doma spitali ked som bola mala ci mam ulohy... vzdy som bola za uprimnost a cenila som si ju na druhych lebo dnes je to take zriedkave a ja sama som teraz neuprimna tym najhorsim sposobom :o( Neviem ci vobec niekedy sa dokazem vyrovnat s tymto mojim klamstvom...
Ale velmi ti dakujem za to co si napisal a vazim si to a o to viac ze si muz a nesudis ma prekvapilo ma to....

Úprimnosť.

Pokiaľ sa bavíme o otvorených vzťahoch, som presvečený že Tvoj problém by určite vyriešila úprimnosť. Predpokladám že Tvoj primárny partner o milencovi netuší, kdežto milenec o partnerovi vie. Budem pracovať ďalej s týmto predpokladom:

Je vysokopravdepodobné žeby odtajnenie celej situácie spôsobilo veľkú búrku, ale vedz že by to Tvoj problém isto vyriešilo. Nie som si istý či zrovna tak ako by si chcla (z textu ani nie je zrejmé čo vlastne chceš.), ale hovorenie pravdy posúva našu existenciu do iných rozmerov. A má to veľmi blahodárny účinok na rozvoj sebavedomia.

Možno by si prišla o oboch partnerov ("najhorší" prípad), ale pokiaľ by si bola schopná si úprimnosť udržať, som presvečený že čoskoro stretneš ďaľšieho zaujímavého človeka. A možno práve kombináciu tých dvoch.

Treba si ujasniť čo vlastne chceš. Potom sa Ti bude ľahšie riešiť tento problém.

Zriedkavá situácia nastáva a

Zriedkavá situácia nastáva a to tá , že v tomto prípade súhlasím s Lubomierom ... Naozaj len PRAVDA ťa vyslobodí . Vzťah bez úprimnosti a dôvery , ani nie je vzťahom , takže nemáš o čo prísť iba ak o klamné ilúzie . Partner ktorého podvádzaš totiž nemiluje teba , ale klamnú predstavu o tebe , ktorú mu servíruješ ...

1.)Najst vsetko co

1.)Najst vsetko co potrebujeme v jednom cloveku nie je tazke,ale absolutne vylucene...Najst vsetko co potrebujeme je vsak vylucene aj v 10 000 ludoch.Ziaden clovek,ani ludia nedokazu plne uspokojit nase vztahove potreby a ak sa o to snazime,stava sa z nas dost nechutny parazit a je jedno ci parazitujeme na jednom,alebo viacerych ludoch.2.)Pocity su krasna vec a treba im nacuvat,ale kto si vazi slobodu musi sa naucit rozhodovat nezavisle od nich.Pocit je dobry sluha,ale zly pan.Verim ze prava laska je zalozena na slobodnom a vedomom rozhodnuti-"Teba chcem a budem milovat".Takato laska je stabilna,lebo neocakava staly prisun slastnych pocitov a trva aj ked sa takto milovany partner obcas premeni na ohavnu priseru.Tento motiv najdeme v mytologii,rozpravkach,nabozenstve a chvala Bohu to funguje aj v realite.Nenechajme si ukradnut slobodu a hrdost nestalymi pocitmi.Ps:Nechcem niekoho sudit na zaklade skoly,ktoru vychodil,ale bonessmani z Yale dokazali presvedcit svet aj o vacsich vtakovinach,ako je tento clanok...Napriklad o bradacovi z afghanskej jaskyne co bura lietadlami Ameriku a inych scifi pribehoch..:)...

reply

1) tak snad sa zhodneme na tom, ze kazdy mame vo vztahu nejake potreby, a ze si vyberame partnerov AJ na zaklade toho ci ich splnaju. Ja v tom teda parazitovanie nevidim, ked si navzajom s partnerkou naplname potreby.

2) sloboda OD vlastnych pocitov o ktorej hovorite, je len jedna z moznosti. Co tak sloboda KU pocitom? Alebo OD toho, byt neustale logicky (to ako veriaci isto poznate)?

Laska je podla Vas zalozena na slobodnom rozhodnuti 'teba budem milovat'. A na zaklade coho ste sa tak rozhodli? Rozum je tiez dobry sluha ale zly pan (existuje vobec vec o ktorej to neplati)?

Nikto neocakava stabilny prisun pocitov. Ale ked uz raz pridu, som rozhodnuty ich akceptovat, aj ked sa mi to nehodi. A mozno sa podla nich budem aj chovat, to sa uvidi ked ta situacia nastane. Vy ste sa rozhodli vopred a natrvalo - prosim, urcite to ma svoje vyhody.

zaujimave veru...

Je zaujimave,ako sa tie hrany dakedy obrusia a emocie ochladnu...Skoro s tym Polarom suhlasim a ani moc nemam chut polemizovat o tych slovickach co mi tam nehraju...A ani on ma nesfukol...Co je to unava?Ale predsa cosi dodam-po poriadku:1)netvrdim ze si partneri nemaju navzajom naplnat potreby-naopak cim viac si ich naplnaju tym lepsie...Treba byt vsak v reale a neocakavat ze mi nejaky partner splni VSETKY potreby,lebo to je unreal...2)suhlasim-neustale logicky,mysliet automaticky moze len profesor Indigo3)"teba budem milovat" som sa rozhodol na zaklade zmesi pocitov,rozumu a hlasu zhora.Ano s tymi zlymi panmi mas pravdu-pozor na nich na vsetkych...4)Prijat a akceptovat pocity je spravne a pravdive...co potom s nimi je uz tazsi oriesok...a kazdy ho luska po svojom...