Skip to Content

Štýly otvorených vzťahov - časť I: Nemonogamné partnerstvo

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Tristan Taormino

Nasledujúca séria článkov, spracovaných podľa knihy Opening Up, autorky Tristan Taormino, približuje širokú škálu vzťahov spadajúcich pod označenie „otvorené“. Pri hľadani odpovede na otázku „Čo sú to vlastne otvorené vzťahy?“ je veľmi užitočné spoznať, koľko rôznych podôb môže takýto vzťah nadobudnúť. Jednou z dôležitých charakteristík otvoreného vzťahu je skutočnosť, že partneri v ňom nie sú pasívnymi prímateľmi vopred určenej schémy alebo tradičnej dogmy o tom, ako má vzťah vyzerať, ale naopak – sami sú aktívnimi tvorcami svojho vzťahu a nezriedka aj priekopníkmi na území, ktoré pred nimi nikto nezmapoval. Výsledkom takéhoto prístupu k utváraniu vzťahov je pestrá paleta životných príbehov, foriem a skúseností, ktorými ľudia prechádzajú. Časť z tejto pestrej palety sa snaží zmapovať aj séria článkov, rozdelená do niekoľkých častí:

I. Nemonogamné partnerstvo

II. Swingers

III. Polyamoria

IV. Polyfidelity

 

I. Nemonogamné partnerstvo

Nemonogamé partnerstvo predstavuje označenie pre párový vzťah, v ktorom každý z partnerov môže mať sex alebo iné erotické zážitky s ďalšími ľuďmi. Tieto sexuálne zážitky  sú považované za dočasné, náhodné, nezáväzné a neromantické. Hlavnú pozornosť, väčšinu času a energie venuje pár svojmu stabilnému vzťahu, ktorý predstavuje dlhodobý záväzok. Partneri nevstupujú do hlbších vzťahov s ďalšími ľuďmi.

Ak túžite na jednu noc pozvať do vašej spálne tretiu osobu, ak chcete príležitostný sex, keď cestujete z domova, alebo by ste sa radi venovali sexuálnym hrám s niekým iným okrem svojho stáleho partnera, pričom vzťah s vašim stálym partnerom ostáva pre vás prioritou, nemonogamné partnerstvo môže byť pre vás to pravé.

David a Sadi považujú samých seba za monogamný pár aj napriek tomu, že sa obaja zúčastňujú sexuálnych hier a aktivít s ďalšími ľuďmi:

„Môžeme sa hrať s inými ľuďmi, ale dohodli sme sa, že tieto hry nezahŕňajú sex. Pod pojmom sex, myslím vaginálny alebo análny styk. Dovolené sú dráždenie pohlavných orgánov rukou, orgazmus, penetrácia so sexuálnymi hračkami atď.“ hovorí Sadi. David dodáva, “Hry s inými ľuďmi poskytujú nové zážitky. Zatiaľ čo pri sexuálnych hrách s vašim stálym partnerom zohrávajú svoju rolu aj rôzne komplikované emócie, pri hrách s priateľmi a ďalšími osobami zažívate iný druh pocitov, zväčša jednoduchších, ale aj tak príjemných a zaujímavých.“

Jason popisuje rozdiel medzi jeho vzťahom a medzi ostatnými sexuálnymi aktivitami: „Bez pochybnosti mám jedinú vážnu partnerku. Aj keď príležitostne spím alebo sa sexuálne hrám s inými ľuďmi, existuje jasná hranica medzi tým čo je môj domov a čo je mimo neho. Moje dievča je osoba, s ktorou žijem, pracujem, trávim väčšinu svojho času a čo je najdôležitejšie, ktorú milujem.“

Sahr a Eli sú manželmi sedem rokov, pričom ich manželstvo bolo od začiatku nemonogamné. Sahr o tom hovorí:

„Milujem slobodu svojej sexuality a možnosť tuto slobodu realizovať bez toho, že by som musela klamať. Som šťastná, že mám muža, ktorý ma dokáže milovať aj s týmto aspektom mojej osobnosti, namiesto toho, aby ma kvôli tomu odsudzoval, alebo ponižoval. Obidvaja sme vždy potrebovali partnera, ktorý nie je majetnícky alebo žiarlivý. Som šťastná, keď môžem s ľuďmi zdieľať radosť a zábavu spojenú s dobrým sexom, som rada, keď viem, že môj manžel prežíva radosť a zábavu s inými ľuďmi tiež a čo je najlepšie, keď sme opäť spolu sami dvaja, náš sex je vždy o niečo lepší ako predtým. Čím viac sexu s inými mužmi som zažila, tým viac milujem svojho manžela.“

Nemonogamné partnerstvo môže fungovať v prípade, že zúčastnené osoby dokážu prežívať sexuálne hry bez toho, že by sa emočne pripútavali k druhým ľuďom. Všetci musia mať veľmi jasne stanovené hranice. Pre ľudí, ktorí nedokážu oddeliť sex od lásky, alebo pre niekoho, kto sa veľmi ľahko zaľúbi do osoby, s ktorou mal sex, tento druh vzťahu môže byť príliš náročný a deprimujúci. Niektorí ľudia sa proste nedokážu s niekým iba tak vyspať a ísť ďalej. Pre týchto ľudí nie je chémia sexu dostatočne zaujímavá bez dlhšieho dvorenia, vzdávania kompilmentov, zvádzania, hlbšieho spoznávania druhého človeka a vážnejších partnerských záväzkov .

Potencionálne problémy a konflikty

Nemonogamné partnerstvo okrem všeobecných problémov, ktoré predstavujú žiarlivosť, majetníctvo, pocity neistoty, hanby a viny, prinášajú aj nasledujúce špecifické situácie, ktoré môžu byť zdrojom konfliktov a problémov:

Hra sa stáva niečím viac

Jedným z najdôležitejších aspektov nemonogamného partnerstva je záväzok oboch partnerov, že primárnu rolu bude zohrávať ich vlastný vzťah. Tento záväzok je možné dodržať iba v prípade, že obaja partneri udržia svoje fyzické, psychické a emočné investície mimo vzťahu na nízkej úrovni.

Niekedy je potrebné urobiť nevyhnutné kroky, aby ste predišli prílišnému pripútaniu sa k inému človeku mimo vzťahu – obmedziť komunikáciu a spoločenské kontakty, ako aj čas a peniaze, ktoré venujete aktivitám mimo váš stabilný vzťah. Napriek tomu sa môže stať, že to, čo začalo iba ako sex sa zmení na niečo viac. V ľuďoch sa môžu ozvať hlbšie pocity, niekto sa môže zaľúbiť. V okamihu ako otvoríte svoj vzťah, vystavujete sa vždy riziku, ktoré spôsobuje fakt, že nikdy nie je možné dopredu predpovedať čo sa stane pri intímnejšom zblížení rôznych ľudí.

Ak sa objavia hlbšie pocity, osoba, ktorá ich pocítila musí byť predovšetkým úprimná k svojmu partnerovi a povedať mu o nich. Snaha o zatajovanie alebo získavanie času nič nerieši. Aj keď niektorí ľudia argumentujú tým, že nechcú svojmu partnerovi ublížiť, v skutočnosti neúprimnosť celú vec iba zhoršuje. V takejto situácii sa jednoducho musíte k svojmu partnerovi zachovať čestne, pretože ide o vážnu vec, ktorá má potenciál druhého človeka vážne zraniť.

To, ako si pár poradí s týmto problémom záleží na konkrétnej dvojici. Pre niekoho to môže predstavovať príliš vážnu trhlinu v jeho túžbe žiť emocionálne monogamne a vzťah sa rozpadne. Iní ľudia sa rozhodnú ostať spolu a počkať kým pripútanosť k novému človeku pominie. Ďalší ľudia môžu preskúmať možnosti ako usporiadať vzťahy do novej podoby – napríklad do polyamorneho vzťahu, ktorý umožňuje stabilné láskyplné vzťahy viacerých ľudí.

Zanedbávanie partnerského vzťahu

Pri prežívaní všetkých tých vzrušujúcich pocitov, ktoré prináša sex s novými partnermi, človek môže ľahko zabúdať na to, čo pre neho znamená jeho stabilný vzťah. Niekomu sa môže stať, že ho úplne pohltia tieto nové pocity a svoju pozornosť zameria takmer výlučne na ich opakované prežívanie. Primárne partnerstvo môže následkom toho trpieť nedostatkom energie a pozornosti, ktoré mu človek venuje. Ľudia ľahko zabúdajú, že bez ohľadu na to ako dlho sú spolu v stabilnom partnerstve, ich primárny partner stále potrebuje pozornosť, podporu a lásku. Sex mimo vzťahu nevyrieši problémy, ktoré pociťuje partnerská dvojica.

Niektorí ľudia hovoria, že nemonogamné partnerstvo môže úspešne fungovať iba v prípade ak dokážete oddeliť svoje emócie a lásku od sexu. Dovolím si nesúhlasiť. Podľa môjho názoru je možné  v určitom okamihu emocionálne prežívať prítomnosť inej osoby, ako aj prežívať sex v spojení s hlbokými citmi. Dôležité je jasné uvedomenie si, že vašim zámerom je prežiť sex alebo erotické hry, potešiť sa navzájom na telesnej úrovni, ale nepokračovať v ďalšom rozvíjaní vzťahu, ktorý by prekračoval tento priestor. Ak sú vaše úmysly čisté a máte sami pred sebou ujasnené rozhodnutie rozvíjať váš stabilný vzťah, zážitky, ktoré spoznáte mimo tohto vzťahu  môžu významne prispieť k posilneniu vášho partnerstva.

• pokračovanie – časť II: Swingers

zdroj: Opening up, Tristan Taormino (Cleis Press 2008)
preložil a spracoval Matúš Ritomský

Mily darcek!

Dalsou vyhodou nemonogamneho vztahu je to,ze svojmu partnerovi mozte z vasych ostatnych sexualnych dobrodruzstiev priniest mily darcek vo forme kvapavky,syfilisu,alebo HIV...Ak taketo darceky rozdavat nechcete a ani ich nechcete prijimat mozte si pred kazdym sexom od kazdeho partnera pytat lekarsku spravu staru 12 hodin a pouzivat prezervativy,gumene rukavice,rusky na oral a ine "clinic-gummy"vzrusujuce pomocky pri kazdom styku.Romantika a vasen...