Skip to Content

Štýly otvorených vzťahov - časť II: Swinging

Poslané do
ilustračné foto
Autor: 
Tristan Taormino

S pojmom swinging je spojená unikátna história, tradícia, kultúra, etiketa, filozofia a komunita. Rozsah nasledujúceho článku neumožňuje priblížiť čitateľovi všetky tieto aspekty. Mojim cieľom je poskytnúť aspoň základné informácie o tomto životnom štýle, pričom si uvedomujem, že nie všetci swingeri sú rovnakí a každá komunita má svoju špecifickú kultúru. Napriek tomu väčšina swingerov zdieľa podobné presvedčenie, postoje a etiketu, ktoré možno pozorovať vo väčšine swingers komunít na celom svete.

• pokračovanie – predchádzajúcu časť série nájdete tu.

Stretla som sa so swingermi rôznych národností, povolaní a spoločenských statusov, ale na základe mojich výskumov môžem povedať, že na väčšinu z nich sa hodia nasledujúce charakteristiky: stredná alebo vyššia spoločenská trieda, ženatý/vydatá, stredný vek, dobre ohodnotená profesia zväčša odborného charakteru. Väčšina z nich je heterosexuálne orientovaná. Iba veľmi málo gayov, lesieb, alebo transexuálov sa identifikuje so swingers komunitou. Swingeri zdôrazňujú spoločenský a zábavný rozmer svojho životného štýlu a mimo swingers komunity sa obyčajne správajú veľmi diskrétne. Aj keď sa ich správanie odlišuje od tradičných monogamných noriem, nepredstavujú politicky orientovanú komunitu a iba málo z nich sa považuje za radikálov alebo nekonformných. 

Swingeri sa vo väčšine prípadov považujú za emocionálne monogamných. Na sex mimo stabilného vzťahu sa pozerajú odlišne ako na sex so svojim stálym partnerom. Považujú ho za príležitostný či rekreačný . Patti Thomas, vydavateľka niekoľkých populárnych swingers časopisov, vo svojej knihe Recreational Sex napísala:

„Pre swingerov je  milovanie s celoživotným partnerom niečo úplne iné ako fyzický akt sexuálnej rozkoše s niekým, koho rešpektujete a kto rešpektuje vás, ale s kým to robíte iba pre zábavu.“

Janie, jedna z mojich respondentiek, o tom hovorí: „Sex s inými pármi obohacuje intímny život, ktorí zdieľame so svojim partnerom. Pomáha mi otvorene komunikovať a odhaľovať svoje hlboké pocity pred mojim priateľom. Keď sa vrátime zo swingers party, na ktorej zažívame sex s inými ľuďmi, doma vo dvojici prežívame veľmi intímne a zároveň intenzívne milovanie.“

Swingeri dodržiavajú veľmi špecifickú etiketu, v ktorej centre je rešpekt k párovým vzťahom. Pozvánky na swigers párty a do swingers klubov sú zväčša adresované výlučne mileneckým alebo manželským párom. Mužom bez partnerky je vstup povolený iba pri špeciálnych akciách, zatiaľ čo ženy bez partnera majú zvyčajne vstup povolený. Ako problematické sa môžu javiť dvojité štandardy pre mužov a ženy: zatiaľ čo sex medzi ženami je na swingers party vítaný a podporovaný, erotické hry medzi mužmi sú zväčša tabu. Mnohí swingeri su v sexuálnych praktikách pomerne konzervatívny.

Swingers štýly


V rámci swingers životného štýlu možno rozoznať rôzne spôsoby a praktiky, ktoré závisia na tom, čo zúčastneným osobám vyhovuje a čo majú radi. Tak ako ostatné štýly otvorených vzťahov aj swinging vytvára priestor chovať sa spôsobom, ktorý si ľudia sami zvolia a podľa toho ako to cítia.

Ľahký swinging


V ľahkej verzii swingingu majú dva páry sex v rovnakej izbe, každá osoba so svojim vlastným partnerom, bez úmyslu vymieňať sa medzi sebou. Zúčastnené osoby sa môžu navzájom pozorovať, v niektorých verziách je povolené aj dotýkanie, hľadenie a bozkávanie sa s ostatnými osobami, mimo vlastných partnerov. Uvoľnenejšie pravidlá ľahkého swingingu môžu dovoľovať aj orálny sex alebo hry so sexuálnymi hračkami medzi sebou navzájom. Niektoré páry chápu ľahký swinging ako skúšku, mapovanie pôdy a testovanie svojich pocitov pred tým ako pristúpia k iným spôsobom swingingu. Pre iných ľudí je toto spôsob, ktorý si zvolili, ktorý im vyhovuje a ktorý nemajú potrebu meniť alebo posúvať ďalej. Títo ľudia chcú určitým spôsobom zdieľať sex s inými ľuďmi ale nechcú mať pri tom pohlavný styk s nikým iným ako so svojim partnerom.

Swinging s iným párom


Výmena partnerov medzi dvoma pármi patrí k najrozšírenejším spôsobom swingingu, pričom obyčajne muži sa medzi sebou nesprávajú sexuálne.  Swinging medzi dvoma pármi vytvára situáciu, kedy nehrozí veľké riziko hlbších románikov, žiarlivostných scén alebo iných drám. My sme zosobášení, oni sú zosobášení, všetci sme na tom rovnako, nikto nikoho nechce namotávať, každý cíti zodpovednosť k svojej rodine. Pri tomto spôsobe swingingu sa pár dohodne, že sa nebude deliť a nikto nebude nadväzovať bližší kontakt s iným párom v prípade, že jeho vlastný partner o to nebude mať záujem.

Skupinový swinging


Názov skupinový swinging presne vyjadruje to, čím tento spôsob výmeny partnerov je: ľudia majú sex s viacerými partnermi alebo pármi naraz, je to viac skupinový sex alebo orgia.  Mnohým ľuďom, ktorí prvý krát počujú o swingers komunite sa zjaví práve takýto obraz neviazaného skupinového sexu. V skutočnosti však iba malé percento  príslušníkov swingers komunity pravidelne vyhľadáva skupinový sex. Oveľa rozšírenejší a obľúbenejší je kontakt medzi dvoma pármi.

Sociálny swinging


Niektorí ľudia radi navštevujú swinging komunity a kluby pre slobodnú, otvorenú atmosféru, ktorú v nich možno zažiť. Veľakrát im pri tom nejde ani tak o sex ako o spoločenský kontakt. Radi sa stretávajú, flirtujú, pozorujú druhých, nechajú sa vzrušiť a potom si vychutnávajú osamote sex so svojim vlastným partnerom. Terry Golud, ktorý študoval swinger komunitu v 90-rokoch, vo svojej knihe The Lifestile popisuje pár, ktorý fungoval týmto spôsobom viac ako 5 rokov. Golud o nich píše „Väčšinu času, podľa ich vlastných slov, sa nevenujú sexu. Iba si jednoducho vychutnávajú spoločnosť manželských párov, pre ktoré je hranica medzi priateľstvom a sexom jemná vzrušujúca linka, nie hrubá stena potiahnutá ostnatým drôtom, okolo ktorej sa treba previnilo a lživo zakrádať.“

Potencionálne problémy a konflikty


Možné konflikty a problémy spojené so swinging životným štýlom sú podobné ako som spomínala v článku o nemonogamnom partnerstve. Ide obzvlášť o prípady, kedy sa sex stane viac ako príležitostným a rekreačným alebo v prípade, že  niektorý z partnerov začne uprednostňovať swinging aktivity pred svojim trvalým vzťahom. Vzhľadom na to, že svet swingerov je založený na párovom spolužití, rešpekt k výsadnému postaveniu primárneho partnerstva patrí k základnej etikete a povedomiu swinging komunity. Páry zväčša vstupujú do swinging komunity s úmyslom udržať svoj vzťah a obohatiť ho o príjemné a zábavné zážitky. Jedným zo spôsobov, ako predchádzať možným problémom je nájsť swingerov, ktorí majú podobné úmysly a ciele.

• pokračovanie – časť III: Polyamoria

zdroj: Opening up, Tristan Taormino (Cleis Press 2008)
preložil a spracoval Matúš Ritomský

Pomocky

PRAKTICKE RADY(prebrate z rubriky sexualne zdravie na tejto stranke):Na swingers party si nezabudnite zobrat rozne typy prezervativov,gumene rokavice,rusky na oral,liter lubrikantu na vodnej baze,lekarsku spravu staru 12 hodin a neviazana zabava plna vasne moze zacat.V opacnom pripade vam mozno zozere mozog syfilis,ako Vladimirovi Iljicovi a skoncite,ako on v mauzoleu na Cervenom namesti...

...pripadne ako grafoman na

...pripadne ako grafoman na strankach otvorenevztahy.sk ;)